Prozatímní irská republikánská armáda

Prozatímní irská republikánská armáda (PIRA, anglicky Provisional Irish Republican Army) byla polovojenská skupina irských republikánů, která usilovala o odtržení Severního Irska od Spojeného království a ustanovení nezávislé demokraticky socialistické republiky ve sjednoceném Irsku. Šlo o největší a nejaktivnější republikánskou paravojenskou organizaci účastnící se konfliktu v Severním Irsku. Sama sebe vnímala jako pokračovatelku původní IRA a proto se sama nazývá Irskou republikánskou armádou (IRA) nebo Óglaigh na hÉireann v irštině. IRA je považována za teroristickou organizaci ve Spojeném království a nezákonnou organizaci v Irské republice.

Irská republikánská armáda
(Óglaigh na hÉireann)
Účast na Konflikt v Severním Irsku
Základní info
Aktivní 1969 – 2005
Vznik jako Irská republikánská armáda
Operační 
území
Severní Irsko
Velitel Armádní rada IRA
Oponenti Britská armáda, Královská ulsterská policie, Ulsterské obranné sdružení, Sbor ulsterských dobrovolníků

Vznik a počátky IRA

Prozatímní IRA vzniklá v prosinci 1969 po rozkolu ve vedení IRA. Irská strana Sinn Féin, a také řada vůdců IRA, kteří s ní byli spojení, se totiž v 60. letech stále otevřeněji stavěla na stranu socialismu a vedení IRA dokonce hledalo podporu u států východního bloku. To bylo pro irské katolíky, kteří tvořili páteř nacionalistických paramilitárních organizací nepřijatelné.[1]

Konflikt v Severním Irsku se rozhořel o rok dříve poté, co se nenásilná Římskokatolická kampaň za občanská práva setkala s brutálním násilím ze strany ulsterských loajalistů a britských bezpečnostních složek. Nepokoje vyvrcholily v srpnu 1969 a britská vláda na ně reagovala vysláním armády. IRA se zpočátku soustředila na obranné operace, ale v roce 1971 zahájila ofenzivu. Hlavním cílem IRA bylo donutit Brity k dohodě o stažení ze Severního Irska. Jedním ze zásadních momentů byla Krvavá neděle v Derry, masakr účastníků nenásilného pochodu, které znamenala úpadek mírového hnutí a příliv dobrovolníků do Provizorní IRA.

Taktikou Prozatímní IRA byl partyzánský boj proti britské armádě a Královské ulsterské policii v městských a venkovský oblastech. Organizace také spáchala několik bombových útoků v Anglii a Severním Irsku, proti tomu co považovala za politické a ekonomické cíle, které často předcházelo telefonické varování. Poslední příměří vyhlásila IRA v červenci 1997 poté co byla Sinn Féin začleněna do mírového procesu. Podporovala Velkopáteční mírovou dohodu z roku 1998 a v roce 2005 složila pod mezinárodním dohledem zbraně.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Provisional Irish Republican Army na anglické Wikipedii.

  1. MCCABE, Conor. The Lost Revolution: The Story of the Official IRA and the Workers Party by Brian Hanley & Scott Millar [online]. ILR. Irish Leftr Review, 31. 8. 2009 [cit. 2017-05-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-07-25. (anglicky)

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.