Pětinoha

Pětinoha je rybník v okrese Pardubice, asi 2 km JV od města Horní Jelení, na jeho katastrálním území. Rybník o rozloze asi 3 ha s přilehlými převážně nelesními mokřadními plochami je chráněn jako přírodní památka ev. č. 725 o celkové výměře 5,7 ha. Rezervace byla vyhlášena v roce 1982 a spadá pod správu AOPK Pardubice. Založení dosud existujících i již zaniklých jelenských rybníků je přikládáno Vilémovi z Pernštejna, který koupil jelenské obce roku 1495, což je též nejstarší známá zmínka o Horním Jelení.

Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Pětinoha
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Rybník Pětinoha, od severního konce hráze
Základní informace
Vyhlášení12. května 1982
Rozloha5,70 ha[1][2]
Poloha
StátČesko Česko
OkresPardubice
UmístěníHorní Jelení
Souřadnice50°2′6,8″ s. š., 16°6′15,7″ v. d.
Pětinoha
Další informace
Kód725
Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Rostlinná společenstva

Rákosiny v jižní části rybníka, pohled z cesty na hrázi

Rybník je dnes značně eutrifizovaný s výskytem běžnějších vodních rostlin. V litorálu se nachází rašeliniště, rozsáhlé rákosiny as. Phragmitetum communis a okrajově i menší plochy luhů.

Rostliny

Nejcennější v rezervaci bylo litorální rašeliniště. Jedná se o rašeliniště vrchovištního typu s výskytem některých horských prvků v nízké nadmořské výšce (kolem 290 m). V minulosti zde např. rostla rosnatka okrouhlolistá (Drosera rotundifolia), klikva bahenní (Oxycoccus palustris), sedmikvítek evropský (Trientalis europaea) nebo suchopýr pochvatý (Eriophorum vaginatum)[3]. Z dalších rostlin zde rostla např. ostřice šupinoplodá (Carex lepidocarpa), vzácná vodní rostlina hvězdoš podzimní (Callitriche hermaphroditica)[3] nebo černýš český (Melampyrum bohemicum)[3]. Většina z těchto rostlin už asi kvůli degradaci z lokality vymizela. Dodnes zde roste bohatá populace druhu bazanovec kytkokvětý (Naumburgia thyrsiflora).

Živočichové

Rybník je stanovištěm mnoha druhů vodních ptáků např. kachna divoká, polák velký, často sem zalétá čáp černý či volavka popelavá. Žije zde vydra říční.

Stav lokality

V posledních 20 letech došlo v přírodní památce ke katastrofální degradaci. Příčinou je silná eutrofizace rybníka, která ovlivnila přilehlé rašeliniště. Eutrofizace je způsobena kapro-kachním“ hospodařením na rybníce. Následkem toho došlo k masovému šíření rákosu obecného (Phragmites australis) a k silnému potlačení či úplnému vymizení konkurenčně slabých druhů vázaných na oligotrofní prostředí. Dalším problémem byla absence managementu a vysýchání rašeliniště v některých obdobích. Degradace začala asi o 5 let dříve než na sousedním rybníku Hanzlíkovec, kde se vyskytuje podobný typ vegetace.

Reference

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]
  2. Nationally designated areas inventory. Dostupné online. [cit. 2021-06-26]
  3. RYBÁŘ, Petr; a kolektiv. Přírodou od Krkonoš po Vysočinu. Hradec Králové: Kruh, 1989. 392 s. 46-011-89. Kapitola Pětinoha, s. 221.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.