Oxazol

Oxazol (1,3-oxazol) je aromatická heterocyklická sloučenina s atomem dusíku v pětičlenném kruhu. Je odvozena od furanu a pyrrolu. Jeho izomer je isoxazol (1,2-oxazol), v němž se atom kyslíku nachází vedle dusíku. Oxazol patří mezi azoly, pětičlenné aromatické heterocyklické  sloučeniny obsahující alespoň dva heteroatomy, z nichž alespoň jeden je dusík.

Oxazol
oxazol
Obecné
Systematický název
Sumární vzorec C₃H₃NO
Identifikace
Registrační číslo CAS 288-42-6
Vlastnosti
Molární hmotnost 69,021 Da
Není-li uvedeno jinak, jsou použity
jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fyzikální vlastnosti

Oxazol je těkavá bezbarvá až nažloutlá kapalina vonící jako pyridin. Je hořlavý a volně rozpustný ve vodě. Má nízký bod varu a vysoký tlak páry i při pokojové teplotě.

Chemické vlastnosti

Oxazol je bohatý na vazby π. Má bazické vlastnosti, jeho konjugovaná kyselina má pKa 0,8, zatímco u imidazolu to je 7, tvoří krystalické soli s kyselinami. Mnohé z jeho derivátů jsou méně stabilní a jejich kruhy mohou být štěpeny zředěnými kyselinami nebo zásadami.

Použití

Oxazol a jeho deriváty jsou důležitým základem pro řadu biochemických produktů a léčivých přípravků, stejně jako pro pesticidy, barvy, textilní přísady a plasty. Oxazol je výchozí sloučeninou pro širokou třídu heterocyklických aromatických organických sloučenin.

Příprava

Klasické metody syntézy oxazolů v organické chemii jsou:

  • Robinsonova-Gabrielova syntéza dehydratací 2-acylaminoketonů
  • Fischerova syntéza oxazolů z kyanhydrinů a aldehydů
  • Bredereckova reakce s α-haloketony a formamidem
  • Van Leusenova reakce s aldehydy a TosMIC

Další metody:

  • Oxazoliny lze také získat izomerací určitých propargylamidů.
  • Podobně jako při tvorbě furanů z 1,4-diketonů lze oxazol získat reakcí acylovaných aminoketonů s chloridem fosforečným nebo thionylchloridem.
  • Oxazolové deriváty lze připravit z 1,4-dikarbonylových sloučenin s oxidem fosforečným, ve kterých je již zabudován atom dusíku.

Reakce

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Oxazole na anglické Wikipedii, Oxazol na německé Wikipedii a Oxazol na maďarské Wikipedii.

Literatura

  1. Oxazol. Velký lékařský slovník [online]. Maxdorf [cit. 2022-03-31]. Dostupné z: https://lekarske.slovniky.cz/pojem/oxazol
  2. KAKKAR, Saloni a Balasubramanian NARASIMHAN. A comprehensive review on biological activities of oxazole derivatives. BMC [online]. 2019 [cit. 2022-03-31]. Dostupné z: https://bmcchem.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13065-019-0531-9
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.