Otto Gutfreund
Otto Gutfreund (3. srpna 1889, Dvůr Králové – 2. června 1927, Praha[2]) byl přední kubistický sochař, průkopník českého novodobého sochařství světového významu. Jeho socha Úzkost (1911–12) je považována za první kubistickou sochu.
Otto Gutfreund | |
---|---|
Otto Gutfreund (1914) | |
Narození | 3. srpna 1889 Dvůr Králové Rakousko-Uhersko |
Úmrtí | 2. června 1927 (ve věku 37 let) Praha Československo |
Příčina úmrtí | utonutí |
Místo pohřbení | Vinohradský hřbitov |
Alma mater | Académie de la Grande Chaumière |
Povolání | sochař, malíř, učitel a legionář |
Příbuzní | Pavla Lindová-Gutfreundová[1] (sourozenec) |
multimediální obsah na Commons | |
Seznam děl v databázi Národní knihovny | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Život
Mládí a studium (1889–1910)
Narodil se ve Dvoře Králové nad Labem jako čtvrtý z pěti dětí české židovské rodině Karla a Emilie Gutfreundových. Vyrůstal v harmonické rodině. Otec byl drobný podnikatel a milovník literatury, matka praktická žena, která vedla početnou domácnost. Otto studoval na místním gymnáziu, kde si jeho výtvarného nadání povšiml učitel kreslení. Na jeho podnět přestoupil v roce 1903 na Školu výtvarných umění v Bechyni.[3] Zpočátku se věnoval malbě porcelánu, ale brzy přešel do keramického ateliéru, kde se definitivně rozhodl pro sochařství.[4] V letech 1905–1909 studoval na Umělecko-průmyslové škole v Praze u profesora Drahoňovského. V roce 1909 Gutfreunda zaujala tvorba sochaře Antoina Bourdella u příležitosti jeho výstavy v Praze uspořádané SVU Mánes. S podporou svých přátel T.F.Šimona a Otakara Španiela získal otcův souhlas ke studiu ve Francii. [4] V listopadu 1909 přijel do Paříže, kde se zapsal do Bourdellových kurzů sochařství na akademii Grande Chaumière. Vedle Bourdella byl jeho vzorem Auguste Rodin, ale Gutfreund chtěl jít vlastní cestou. [4] Zajímal se o antiku a gotiku, za svůj vzor označil přírodu. V Paříži potkal Bohumila Kubištu, který mu poskytl impuls pro vyjádření svých myšlenek novou formou. [3] Bourdellův ateliér opustil v roce 1910. Gutfreundovy školní práce se nedochovaly. [4] S přítelem Antonínem Matějčkem cestoval do Anglie, Belgie, Nizozemska a vrátil se do Prahy.
Začátky v Praze a válečná léta ve Francii (1911–1919)
V roce 1911–12 se stal členem Skupiny výtvarných umělců a aktivně se podílel na její činnosti, přispíval do jejího časopisu Umělecký měsíčník. Jeho díla z této doby, zejména řada volných figur, již vycházejí z nové koncepce kubismu ve spojení s expresionistickým vyjádřením duševních stavů a symbolickým obsahem. Příkladem jsou díla Úzkost, Don Quijote, Job. V roce 1912 se účastnil druhé výstavy Skupiny a představil tam významná díla: Hamleta, Harmonii, Koncert . V letech 1913 a 1914 používal principy analytického kubismu v sochařství. Podnětem mu byla Picassova kubistická socha Hlava ženy, kterou přivezl do Prahy Vincenc Kramář. [4] Obeslal třetí výstavu Skupiny díly: Viky, Hlava s kloboukem, Hamlet. Účastnil se výstav v galerii Der Sturm v Berlíně a čtvrté výstavy Skupiny v Praze.
Na jaře roku 1914 odjel do Paříže, kde se chtěl usadit natrvalo. Setkal se s Picassem, Grisem, Apollinairem a obchodníkem s uměleckými díly Kahnweilerem.
Bezprostředně po vyhlášení války se přihlásil do francouzské armády a byl zařazen do Cizinecké legie, kde sloužil v setnině Na zdar. Účastnil se bojů na Sommě, L'Artois a v Champagni. Po přijetí zákona zakazujícího občanům nepřátelských států bojovat na straně Francie, roku 1915 podepsal s několika rakousko-uherskými spolubojovníky žádost o včlenění do řádné francouzské armády. Tento požadavek byl v Cizinecké legii pokládán za porušení disciplíny a po demobilizaci byl Gutfreund společně s dalšími krajany roku 1916 v Lyonu uvězněn. Mezi roky 1916 a 1917 byl internován v táboře s přísným režimem Saint- Michel-de-Frigolet v departementu Bouches-du-Rhône. Koncem roku 1917 byl přesunut do civilního tábora v Blanzy, odkud byl definitivně propuštěn v lednu 1919. Po tříletém věznění se usadil v Paříži, kde se živil příležitostnými pracemi.[5][6] Na dva měsíce se vrátil do Prahy, aby přijal členství v Mánesu.
V roce 1916 vytvořil v internačním táboře tři sochy z dřevěných prkének, z nichž se dochovaly Sedící žena a Truhlářské zátiší. [7]Odborná literatura se shoduje v názoru, že v těchto plastikách vrcholí kubistická fáze Gutfreundovy tvorby. O jeho výtvarné činnosti v dalších válečných letech není nic známo. [3]
Život v Československu (1920–1927)
V roce 1920 opustil Paříž a žil mezi Prahou a rodným Dvorem Králové. Následující rok se účastnil třetí výstavy skupiny Tvrdošíjní v Praze, Brně a Košicích. Jeho styl se od syntetického kubismu obrátil k realističtější poloze. Jednou z prvních prací nového stylu, označovaného jako sociální civilismus, je Autoportrét (Vlastní podobizna) z roku 1919, polychromovaná hlava z pálené hlíny. [3]
V letech 1921–1922 se Gutfreund zabýval především oficiálními velkými zakázkami – pomníkem Babičky Boženy Němcové pro Ratibořice a reliéfním vlysem Návrat legií pro průčelí budovy Legiobanky v Praze navržené architektem Gočárem. [8] Vytvořil plastiky čtyř ročních dob pro československé velvyslanectví ve Varšavě, které koloroval Emil Filla. Podílel se na návrhu pomníku Bedřicha Smetany, který však nebyl realizován. [4][9]
V roce 1924 se zúčastnil Výstavy Československého moderního umění v Paříži a příští rok byl také na Mezinárodní výstavě dekorativních umění v československém pavilonu v Paříži. Portrétoval i prezidenta T.G. Masaryka a pro město Hradec Králové vytvořil v roce 1926 jeho sochu v životní velikosti, která stojí na zdejším Masarykově náměstí.[10] Gutfreund byl po hradecké soše požádán o další variantu prezidentova pomníku. Zatímco hradecká verze je pouze jediná, druhou verzi měli nebo mají na třech místech, v Poděbradech, Nitře a Kroměříži.[11] Na objednávku Památníku odboje vytvořil v letech 1924–1926 několik soch legionářů z různých front. Navrhl novou pětikorunovou minci.[5] Byl také autorem znaku Československé obce legionářské.[12]
V roce 1926 vyhrál konkurz na místo profesora na Umělecko-průmyslové škole v Praze a zúčastnil se výstavy Société Anonyme v New Yorku.
Dne 2. června 1927 tragicky utonul při koupání ve Vltavě u Střeleckého ostrova v Praze.[2][4] Pochován je na Vinohradském hřbitově.
Na jeho rodném domě v Tylově ulici 509 ve Dvoře Králové je umístěna pamětní deska s bustou.[13]
Tvorba
V díle Otty Gutfreunda jsou jasně patrné dvě tvůrčí fáze, které jsou odděleny obdobím první světové války. Ve svém předválečném období uplatňoval v sochařské tvorbě principy kubismu, přičemž se zabýval vztahem plochy a objemu. Druhá etapa, označovaná jako sociální civilismus, se řadí k moderním realismům dvacátých let a je radikálním odklonem od předchozí kubistické fáze. Vedle individuálního figurálního sochařství začal také vytvářet množství oficiálních zakázek pro nový československý stát. [17]
V počátcích své umělecké dráhy tvořil reliéfy, portréty, hlavy a figury charakteristické výraznou dynamikou a expresivitou. Promítají se v nich autorovy osobní pocity. Vytvořil sérii bronzových reliéfů se sociálními nebo všelidskými tématy jako Fabrička (1910), Cihláři (1911), Žena s dítětem (1911) nebo Adam a Eva (1911).
Vrcholem tohoto kuboexpresionistického období je socha Úzkost (1911–1912), kdy kompaktní objem figury je tvarově deformován lomenými hranami a zářezy. V sochách Hlava ženy (1912-1913) a Hráč na čelo (1912-1913) se forma proměňovala přes destrukci reálných objektů až k abstraktním formám. Gutfreund postupně přetvářel skutečnost do nových tvarů propojením jednoduchých geometrických těles a stále více se přibližoval k analytickému kubismu a abstrakci. Typickou podobu tohoto postupu představuje Kubistické poprsí (1913-1914) nebo dřevěná plastika Sedící ženy (1916). Na tyto principy navázal i v prvních plastikách vytvořených po přestávce způsobené válkou, jako jsou Hlava ženy II (1919) a Námořník s dívkou (1919).
Od počátku dvacátých let, pod vlivem lidských i sociálních zkušeností, Gutfreudova individuální sochařská tvorba získala zcela novou podobu. Jeho figurální i portrétní plastiky dostaly realistickou formu, zaoblené tvary a civilní, zklidňující výraz. Byly realizovány v terakotě nebo pálené hlíně, povrchově upraveny polychromií. Prvním dílem v tomto novém stylu byl Autoportrét (1919), následovaly podobizny vlastní matky, Táni Bassové, Milady Lindnerové a další. V portrétech z pozdější doby, např. Karla Kopřivy nebo Emila Filly (1926) se již vice zaměřil na vyjádření charakteru a psychického rozpoložení osob.
Důležité místo v této době přikládal žánrovým plastikám s pracovními náměty a postavami dělníků, např. Švadlena (1920), Tiskař (1921), Muž u selfaktoru (1921). [4] Vrcholu v civilním vyjádření moderní doby a soudobého člověka dosáhl v žánrových kompozicích Obchod a Průmysl (1923).[9]
Na ně navázaly práce intimnější povahy jako sousoší Rváči (1924), Milenci (1925), Na mezi (1925), Soupeři (1926). Krátce před smrtí se Gutfreund znovu začal zajímat o abstrakci a geometrické tvary, jak je zřejmé z jeho Sedící ženy II (1927).
Součástí Gutfreundovy tvorby je i řada kreseb, které nejsou jen doplňkem sochařského díla, ale samostatným řešením problémů od expresionismu ke kubismu. Dokladem jsou kresby ze skicáku z let 1909-1910 nebo kubistické kresby z období 1912-1913.
Z monumentálních realizací, které Gutfreund vytvořil na objednávku, jsou nejznámější pomník Babičky Boženy Němcové v Ratibořickém údolí, reliéf Návrat legií pro Legiobanku v Praze a pomník T.G.Masaryka v Hradci Králové.
Výběr z díla
- Úzkost (1911–1912), Muzeum umění Olomouc[18]
- Hamlet II (1912), sádra, výška 70 cm, Národní galerie v Praze
- Hlava Dona Quijota (1911–12), Galerie moderního umění Roudnice n. L., zapůjčeno z Galerie výtvarného umění Ostrava[19]
- Viki (1912–13)
- Cellista (1912–13)
- Hlava s kloboukem (1913–14)
- Skupina: Milenci (1913–14)
- Hlava (1916)
- Sedící žena (1916)
- Hlava ženy (1919)
- Maska s náhrdelníkem (1919–20)
- Vlastní podobizna (1919)
- Vítězný návrh pětikorunové mince (nedatováno)
- Sousoší Babičky v Babiččině údolí (1922), Ratibořice
- Návrat legií – vlys (1922–23), budova Legiobanky Praha[20]
- Podobizna umělcovy choti (1923)
- Pomník T. G. Masaryka, Hradec Králové, Masarykovo náměstí (1926, spolu s Josefem Gočárem)
- Sedící žena II (1927)
Galerie
- Úzkost, 1911-1912
- Hlava Dona Quijota (1911-1912)
- Cellista (1912-1913)
- Otto Gutfreund: Pomník TGM v Hradci Králové (slavnostní odhalení 1926)
- Otto Gutfreund: Obchod, 1923, Muzeum Kampa
- Otto Gutfreund, Rváči, 1924, Muzeum Kampa
- Otto Gutfreund, Vzhlížející, 1924, Muzeum Kampa
- Autoportrét (1919) a portrét manželky Milady (1923-1924)
Odkazy
Reference
- Dostupné online. [cit. 2019-03-19]
- Otto Gutfreund. Lidové noviny. 4. 6. 1927, s. 1. Dostupné online.
- PECH, Milan. Otto Guttfreund [online]. České Budějovice: Jihočeská univerzita, 2008 [cit. 2020-11-14]. Bakalářská práce. Dostupné online.
- CODR, Milan; BLAHOTA, Jiří. Přemožitelé času sv. 20. Praha: Nezávislé tiskové centrum INTERPRESS MAGAZIN, 1990. Kapitola Otto Guttfreund, s. 113–117.
- Otto Gutfreund ve válce. ARTplus.cz [online]. [cit. 2020-11-14]. Dostupné online. (česky)
- KOVÁČ, Peter. Skandály v umění: Zatčení sochaře Gutfreunda - Novinky.cz. www.novinky.cz [online]. [cit. 2020-11-14]. Dostupné online.
- LAB.SNG. Otto Gutfreund - Truhlářské zátiší. Web umenia [online]. [cit. 2020-11-14]. Dostupné online. (česky)
- SEDLÁŘ, Jaroslav. Sochařství civilismu. S. 34–39. journals.muni.cz [online]. MU Brno [cit. 2020-11-14]. S. 34–39. Dostupné online.
- ZIMMERMANN, Aleš. Sociální civilismus v sochařství 20. let XX. století [online]. Brno: Masarykova univerzita, 2009 [cit. 2020-11-16]. S. 17–20. Dostupné online.
- Pestý týden, 1/1926, s.1 (foto odhalení sochy T.G.M. v Hradci Králové)
- http://7cernychkominiku.blogspot.cz/2011/12/otto-gutfreund-tgm.html
- Znak Čsl. obce legionářské a Otto Gutfreund. www.csol.cz [online]. [cit. 2020-11-14]. Dostupné online.
- Otto Gutfreund - Dvůr Králové nad Labem. www.mudk.cz [online]. [cit. 2020-11-14]. Dostupné online.
- Ze společnosti/Sňatek. Národní listy. 30. 4. 1926, s. 4. Dostupné online.
- Národní archiv, Policejní ředitelství I, konskripce, karton 351, obraz 363
- Národní archiv, Policejní ředitelství I, konskripce, karton 470, obraz 279
- POMAJZLOVÁ, Alena. Otto Gutfreund-sochař. www.zpc-galerie.cz [online]. [cit. 2020-11-16]. Dostupné online.
- MU Olomouc, Otto Gutfreund
- Ohlédnutí za rokem v galerii. Roudnické noviny. 01/2013, s. 4. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-09-23.
- eAntik.cz: Otto Gutfreune, Návrat legií
Literatura
- Jiří Šetlík: Otto Gutfreund – Cesta ke kubismu, 2013, 253 s., Gallery, Praha, ISBN 978-80-86990-20-0
- Josef Císařovský: Otto Gutfreund – SNKLU, Praha 1962
- Jiří Šetlík: Otto Gutfreund – Zázemí tvorby, Odeon, Praha 1989
- Jiří Šetlík a kolektiv: Otto Gutfreund, Národní galerie v Praze, 1995–1996
- Michal Novotný: Jistý pan G., Dauphin, Praha 2000
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Otto Gutfreund na Wikimedia Commons
- Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Otto Gutfreund
- Otto Gutfreund v informačním systému abART
- ČT 2012, dokument Otto Gutfreund: Kubistické poprsí
- Stránka na mestobechyne.cz
- you tube: socha Úzkost