Orléans

Orléans (do češtiny někdy překládáno jako Orleán) je město ve Francii, od jehož názvu a názvu celé oblasti se v minulosti odvozoval šlechtický titul příslušející mladším synům z královského rodu – titul vévoda orleánský.

Orléans
Pohled na město

znak

vlajka
Poloha
Souřadnice47°54′11″ s. š., 1°54′18″ v. d.
Nadmořská výška116 m n. m.
StátFrancie Francie
RegionCentre
DepartementLoiret
ArrondissementOrléans
Kantonchef-lieu 6 kantonů
Orléans
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha27,48 km²
Počet obyvatel114 286 (2012)
Hustota zalidnění4 158,9 obyv./km²
Správa
StarostaSerge Grouard
Oficiální webwww.orleans.fr
PSČ45000
INSEE45234
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Geografie

Město leží v regionu Centre, sídlo departementu Loiret. Leží na řece Loiře v nadmořské výšce 90–124 m a na ploše 27,48 km² čítá 114 286 obyvatel (2012). Je obklopeno rovinatou krajinou, na jižním břehu Loiry pokrytou četnými lesy (oblast Sologne) a na severním břehu obilnářskou oblastí Beauce.

Sousední obce: Saran, Fleury-les-Aubrais, Semoy, Saint-Jean-de-la-Ruelle, Saint-Jean-de-Braye, Saint-Pryvé-Saint-Mesmin, Olivet, Ardon, Saint-Jean-le-Blanc a Saint-Cyr-en-Val.

Historie

Katedrála sv. Kříže

Město Orléans založili již Keltové jako Cenabum. Roku 52 př. n. l. zde byla zavražděna řada římských obchodníků, a tak vypuklo dobře připravené povstání Galů proti Římské říši. Po následném dobytí Galie Caesarem bylo pod římskou správou součástí provincie Gallia Lugdunensis jako Cenabum Aureliani nebo Aurelianum (na počest císaře Aureliana). Pod tímto názvem město také existovalo i za dob raného křesťanství a franské říše. Ve 3. století bylo ve městě založeno orleánské biskupství. V 9. století byl dobyt Normany, později byl v držení Kapetovců.

Na začátku 14. století se začala rozvíjet kultura a vzdělanost založením univerzity. Za stoleté války se Orléans proslavil Johankou z Arku, která roku 1429 osvobodila město od anglické nadvlády.

Památky

Nejvýznamnější orleánskou památkou je gotická katedrála svatého Kříže (Cathédrale Sainte-Croix) z let 12781329.

Dále je zde zachovalé historické jádro, zahrnující např. Groslotův dům (L'hôtel Groslot), z let 15491555 či Dům Jany z Arku (La Maison de Jeanne d'Arc), v němž Panna Orleánská nocovala od 24. dubna do 9. května 1429.

Demografie

Počet obyvatel

Osobnosti spojené s městem

Partnerská města

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.