Náboženství Středoafrické republiky

Nejrozšířenější náboženství ve Středoafrické republice jsou křesťanství, animismus a islám. Křesťanství vyznává 50%, animismus 35% a islám 15% obyvatelstva. Animismus, ačkoli oproti oběma zbylým náboženstvím není organizovaný, silně ovlivňuje křesťanskou většinu [1].

Baptistický kostel v Bouaru na západě Středoafrické republiky

Křesťané tvoří polovinu všech obyvatel. Dělí se na katolíky a protestanty, přičemž obě strany mají víceméně stejný počet vyznavačů (shodně 25%). Tamní římskokatolická církev spadá pod duchovní vedení papeže a kurie v Římě. V zemi existuje devět diecézí, z toho jedna arcidiecéze:

Ve Středoafrické republice se křesťanství značně prolíná s tradičním náboženstvím. Obyvatelé křesťanství přijali později pod vlivem misionářů a kolonizátorů, většina obyvatel se považují za křesťany, ale přitom u nich stále přetrvávají zvyky a rituály z tradičního náboženství. Pro obyvatele jde zcela o přirozenou věc. Z tohoto důvodu různé zdroje uvádějí rozlišné procentuální zastoupení věřících. Počet křesťanů se ve Středoafrické republice odhaduje na 35 – 50% populace. Vzhledem k mísení s tradičním náboženstvím však může být věřících ještě mnohem více.

Islám je po křesťanství druhým nejvyznávanějším organizovaným náboženstvím v zemi. Většina muslimů žije na severu země, při hranicích se silně muslimským Čadem.

Odkazy

Reference

  1. Archivovaná kopie. www.cia.gov [online]. [cit. 2009-12-20]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2019-05-07.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.