Prague Pride

Prague Pride je festival LGBTQ hrdosti, pořádaný v Praze od roku 2011, a to každoročně vždy v polovině srpna, po dobu asi jednoho týdne. Kromě tradičního sobotního průvodu Prahou, který je vrcholem celého festivalu, pravidelně představuje množství veřejných diskusí a debat, workshopů, sportovních a kulturních akcí i duchovních setkání.[1]

Průvod směřující z Národní třídy směrem na most Legií, první ročník festivalu v roce 2011

Program a organizace

V rámci festivalu se konají desítky kulturních, sportovních a společenských akcí, a to jak v symbolické Pride Village na Střeleckém ostrově, tak na mnoha jiných místech všude po Praze.[2]

Vyvrcholením celého festivalu pak je „průvod hrdosti“, jejichž tradice se datuje až do roku 1970, kdy první takový průvod prošel ulicemi New Yorku jako přímá reakce na homofobní a transfobní šikanu ze strany policie, snahu o všeobecnou liberalizaci a vznik hnutí za práva sexuálních menšin.[3][4] Průvodu se tradičně účastní desítky tisíc lidí, často nesoucí duhové vlajky a transparenty oslavující queer kulturu, a kolem desítky alegorických vozů vypravovaných nejrůznějšími LGBTQ organizacemi, korporacemi, politickými stranami nebo gay kluby.[5] Od roku 2018 též v čele průvodu stojí takzvaní „maršalové“, tedy osobnosti, které se výrazným způsobem zasloužily o rozvoj LGBTQ práv v Česku i ve světě.[6] Cílovou destinací průvodu je každoročně Letenská pláň, na níž po skončení průvodu následuje rozsáhlý kulturní program.

Festival organizuje stejnojmenná nezisková organizace Prague Pride. Ředitelem organizačního týmu prvních tří ročníků byl Czeslaw Walek, který se následně stal ředitelem neziskové organizace Prague Pride a výkonnou ředitelkou festivalu se od roku 2018 stala Hana Kulhánková.

Přijetí a kritika

Podrobnější informace naleznete v článku Přijetí festivalu Prague Pride.
Související informace naleznete také v článku LGBT práva v Česku.

Média obvykle sledují, kteří politici, diplomati, umělci, náboženští představitelé a jiné osobnosti veřejného života festival a obzvlášť průvod podpořili či nad ním dokonce převzali záštitu, a kdo se k němu naopak vyjadřuje negativně nebo proti němu protestuje.

Podporu Prague Pridu veřejně vyjadřují politici a političky napříč politickým spektrem, stejně tak jako i řada velvyslanectví zemí západní Evropy, USA či Kanady, přičemž všichni zmínění se festivalu i mnohdy sami účastní. V průběhu své existence se mu též mnohokrát dostalo záštity i od samotného hlavního města Prahy.

Proti festivalu a průvodu tradičně protestují konzervativci či křesťané, zastoupení zejména Mladými křesťanskými demokraty či v minulosti Akcí D.O.S.T. Ti ve stejný den jako protiakci pořádají Pochod pro rodinu, a to s podporou některých církevních představitelů, politiků KDU-ČSL a tak dále. Proti prvnímu ročníku svolala protestní akci též krajně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti.

Odpůrci často vytýkají i pravidelnou účast hrdých pedofilů ve festivalovém průvodu skupiny ČEPEK. Jejich účast na průvodu však kritizují a odmítají i samotní organizátoři.[7]

V roce 2020 vzbuzuje kontroverze i přidělená státní dotace z veřejného finančního rozpočtu od Magistrátu hlavního města Prahy ve výši 1 milion korun. Kritici namítají, že stejně vysokým příspěvkem nebyla obdarována opoziční iniciativa Aliance pro rodinu a neprobíhá zde férová názorová soutěž ideologií.

Fotogalerie

Odkazy

Reference

  1. VRÁNOVÁ, Andrea. Festival Prague Pride nabídne přes sto akcí na několika místech Prahy. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2018-08-01. Dostupné online.
  2. O festivalu [online]. Prague Pride [cit. 2019-07-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-07-29.
  3. BALLOU, Elizabeth. The Origins Of Pride Month: What You Should Know About Its History. Bustle [online]. 2016-07-22. Dostupné online. (anglicky)
  4. Přesně před 50 lety začaly stonewallské nepokoje, radikální předchůdce dnešních Prides. A2larm [online]. 2019-06-28. Dostupné online.
  5. MAGDOŇOVÁ, Jana. Lidé v maskách, 15 alegorických vozů, 3 maršálci. Centrem Prahy prošel průvod hrdosti Prague Pride. iROZHLAS [online]. Český rozhlas, 2018-08-11. Dostupné online.
  6. Maršálové v čele průvodu. Ocenili jsme LGBT aktivistky a aktivisty [online]. Prague Pride [cit. 2019-07-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-07-29.
  7. Prohlášení Spolku Prague Pride k aktivitám Spolku ČEPEK [online]. Prague Pride, 2019-05-01 [cit. 2021-06-28]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.