Muzeum (stanice metra)

Muzeum (zkratky MU-C[1] a MU-A[2]) je přestupní stanice metra v Praze. Nachází se přímo v centru města na Václavském náměstí pod budovou Národního muzea. Kříží se zde linky metra A a C. Do provozu byla uvedena po částech 9. května 1974 a 12. srpna 1978.

Muzeum

Nástupiště na lince C
StátČesko
MěstoPraha
ČtvrťNové Město
UliceVáclavské náměstí, Wilsonova
Síť metraPražské metro
VznikLinka C: 9. května 1974
Linka A: 12. srpna 1978
DopravceDopravní podnik hl. m. Prahy
Tarifní pásmoP
Linkylinka A
linka C
Technické informace
Typ staniceLinka C: hloubená
Linka A: ražená trojlodní
Počet nástupišťLinka C: 1
Linka A: 1
Počet vestibulů1 společný
Hloubka pod povrchemLinka C: 10,0 m
Linka A: 34,0 m
ProjektantLinka C:
PÚDIS Praha
Linka A:
DP-Metroprojekt Praha
ArchitektLinka C:
Ing. arch. Jan Špičák
Linka A:
Ing. arch. Jan Reiterman
Ing. arch. Jaroslav Otruba
Externí odkazy
Zeměpisné souřadnice50°4′47,51″ s. š., 14°25′50,91″ v. d.
multimediální obsah na Commons
Průběh trati
Legenda

Linka C:

linka C směr Háje
předchozí stanice: I. P. Pavlova
schodiště + eskalátor k vestibulu
1 ostrovní nástupiště
eskalátory k přestupní chodbě k lince A
výtah k lince A a k Národnímu muzeu
následující stanice: Hlavní nádraží
linka C směr Letňany

Linka A:

linka A směr Nemocnice Motol
předchozí stanice: Můstek
eskalátor k přestupní chodbě k lince C
1 ostrovní nástupiště
schodiště do vestibulu
výtah k lince C a k Národnímu muzeu
následující stanice: Náměstí Míru
linka A směr Depo Hostivař
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Charakteristika stanice na trase A

Nástupiště na lince A

Stanice je ražená, trojlodní, pilířová. Má zkrácenou střední loď na 69,1 m, 9 párů prostupů na nástupiště, které je 34 m pod povrchem.[2] Ze střední lodi vede eskalátorový tunel vedoucí pod nástupiště trasy C, kde je přestup umožněn krátkými eskalátory vedoucími přímo na nástupiště. Vlastní výstup ze stanice vede bokem nad jižní kolejí eskalátorovým tunelem nacházejícím se mimo osu stanice, s nástupištěm je spojen chodbou. Obkladem stanice jsou hliníkové eloxované výlisky hnědé barvy a mramorové desky.

V současné době však interiér stanice Muzeum A již neodpovídá původnímu stavu z roku 1978. Jsou použita neodpovídající závěsná svítidla a ta původní jsou nevyužívána. Tím pádem nejsou nasvíceny charakteristické hliníkové výlisky tak, jak mělo být podle původních projektů. Vzhledem k tomu, že stanice na rozdíl od ostatních na úseku I. A. neprošla rozsáhlou rekonstrukcí, některé prvky stanice jsou již staré téměř 30 let a nevyměňované; obklady reznou a nejsou ošetřovány od zbytků průsakové vody. Osvětlení mezi nosnými pilíři stanice je vytrháno.

Náklady na výstavbu stanice (pouze části na trase A a bez výtahu) činily 230 milionů Kčs.

Charakteristika stanice na trase C

Nástupiště na lince C

Stanice se nachází mělce pod povrchem a vede podélně s magistrálou, severojižním směrem. Nástupiště nacházející se v hloubce 10 m[1] má tvar jedné velké haly bez sloupů, z níž vede výstup po pevném schodišti do podzemního vestibulu společného pro trasu A i C. Uprostřed nástupiště jsou výstupy z přestupních eskalátorů z trasy A. Stěny v prostoru nástupiště jsou obloženy mramorovými deskami. Strop se směrem k Hlavnímu nádraží schodovitě snižuje. Stanice je založena v podzemních stěnách, strop je panelový.

Výstavba byla rozdělena na tři etapy. V první etapě byla vybudována stanice mezi ulicemi Wilsonova (tehdy Vítězného Února) a Washingtonova. Ve druhé probíhala výstavba mezi sochou sv. Václava a Muzeem. Byly proraženy štoly a v nich vybetonovány základy ocelových sloupů, které byly uloženy a na ně byl položen prefabrikovaný strop. Přes něj vedla vozovky již v době výstavby, pod ním se prováděly výkopy a betonáže. Uvolnil se tím prostor pro třetí etapu, tedy střední část stanice, kde se nachází také její nejhlubší bod, přestup na trasu A. Pro zachování hladiny podzemních vod byla provedena hydrologická štola a stanice byla náročně izolována. Během všech etap bylo vytěženo celkem 89 300 m³ hornin, zemin a navážek, použito 10 920 m² podzemních a 600 m² pilotových stěn a uloženo 14 170 m³ monolitického betonu a 2500 m³ prefabrikátů. Ocelovou výztuž stropů navrhl prof. Josef Wünsche, na ukládání ocelových sloupů byl v roce 1973 využit vrtulník Mi-8. Nakonec byly provedeny vyzdívky, dokončovací a řemeslné práce.

Rekonstrukce

19. srpna 1993 byla zahájena výměna krátkého dvouramenného eskalátoru původem od firmy Transporta ve stanici Muzeum-C za nový od firmy OTIS. Práce trvaly až do zimy a cestující mohli nový eskalátor využívat od 20. prosince 1993. V tomto roce také ještě bylo úspěšně zavedeno řízení technologických zařízení, a to včetně rekonstrukce rozvodů nízkého napětí. Ke konci 90. let byly také vyměněny podhledy, místo starých světel umístěných na stropě stanice se objevily dvě řady zavěšených nosičů svítidel.

V období 16. 6. 200110. 11. 2001 proběhla rekonstrukce přestupu ve stanici, včetně výměny přestupních eskalátorů za Schindler a Thyssen.

Výtahy

Původně byla stanice Muzeum vybavena pouze eskalátory, avšak v rámci zpřístupnění podzemní dráhy i pro osoby se sníženou pohyblivostí bylo v 90. letech rozhodnuto vybudovat i výtahy.

Od 9. března 1999 až do 22. června 1999 probíhala výstavba výtahu pro imobilní osoby ve stanici Muzeum-C, v roce 2003 pak byla rovněž zahájena výstavba výtahu pro cestující i v té části stanice, která se nachází na lince A. Zde však už byla stavba náročnější, neboť bylo nutné prodloužit střední loď stanice a vyrazit novou šachtu na povrch, kterou budou výtahy jezdit. V roce 2005 byl výtah pro handicapované cestující zprovozněn; výtah vede už mimo Václavské náměstí, vedle Národního muzea a je hojně využíván osobami nehandicapovanými.

Manipulační spojky

Busty Vladmíra Lista (vlevo) a Bohumila Belady ve vestibulu stanice

Na úsecích Vyšehrad – I. P. Pavlova (spojky se napojují těsně za stanicí na lince C) a Muzeum – Náměstí Míru (A) jsou odbočky pro dvě jednokolejné traťové spojky (A-C a C-A). Zajímavostí těchto spojek je, že jede-li vlak z depa na trase C do depa na trase A a naopak, jede bez nutnosti změny směru jízdy a stanoviště. Rozšíření traťového tunelu mezi Muzeem a Hlavním nádražím nemělo sloužit pro výstavby spojky, ale je to pozůstatek původního projektu podpovrchové tramvaje ze 60. let dvacátého století. V místě rozšíření měla být větev podpovrchové tramvaje na Václavské náměstí. V budoucnu by se zde přestupovalo na linku Dobřichovice-Poříčany, kvůli ulehčení průjezdu Prahou. Ve směru na Dobřichovice by byla ještě stanice Karlovo náměstí a ve směru Poříčany Hlavní nádraží a Florenc a proto by se tento krátký úšek využil jako linka Dobřichovice-Poříčany.

Roku 1992 byly do vestibulu umístěny busty projektantů metra ve 20. letech dvacátého století, Vladimíra Lista a Bohumila Belady.[3]

Salonek

Ve stanici existuje už od roku 1974 salonek, kde byly hoštěny různé delegace při svých návštěvách metra a kde se konala různá jednání. V roce 2015 byla dokončena jeho rekonstrukce.[4]

Vražda

V části stanice na trase C byl 2. srpna 2002 zavražděn policista Ján Mato, který se pokusil zneškodnit muže s kopím. Vrahem byl ruský přistěhovalec Alexandr Kručinin, který se za 27 dní zabil v cele.

Reference

  1. Muzeum C [online]. Metroweb [cit. 2016-05-25]. Dostupné online.
  2. Muzeum A [online]. Metroweb [cit. 2016-05-25]. Dostupné online.
  3. Schéma tohoto projektu
  4. Prezidentský salónek ve stanici metra Muzeum [online]. IM-Stav [cit. 2016-05-25]. Dostupné online.

Externí odkazy

← směr Nemocnice Motol Metro v Praze směr Depo Hostivař
A · B · C · D · O
Můstek Muzeum Náměstí Míru
Nemocnice Motol  Petřiny  Nádraží Veleslavín   Bořislavka  Dejvická  Hradčanská  Malostranská Staroměstská Můstek B  Muzeum C  Náměstí Míru Jiřího z PoděbradFlora Želivského Strašnická  Skalka  Depo Hostivař  
← směr Háje Metro v Praze směr Letňany
A · B · C · D · O
I. P. Pavlova Muzeum Hlavní nádraží
Háje  Opatov  Chodov  Roztyly  Kačerov  Budějovická  Pankrác  Pražského povstání Vyšehrad  I. P. Pavlova  Muzeum A  Hlavní nádraží   Florenc B  Vltavská   Nádraží Holešovice   Kobylisy  Ládví  Střížkov  Prosek  Letňany  
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.