Murska Sobota

Murska Sobota (maďarsky Muraszombat, německy Olsnitz, zámuřsky Mürska Sobouta) je město ve stejnojmenné městské občině na východě Slovinska, nedaleko hranic s Maďarskem, v historickém regionu Zámuří, nyní statistický Pomurský region. Střední nadmořská výška města je 190 m. Žilo zde 20 266 obyvatel (stav k září 2003) a město se tak řadí přibližně na desáté místo ve Slovinsku. Murska Sobota se rozkládá na rovinatém levém břehu řeky Mury, přímo jím protéká říčka Ledava.

Murska Sobota
Muraszombat
Zámek Murska Sobota
Poloha
Souřadnice46°39′ s. š., 16°9′ v. d.
Nadmořská výška190 m n. m.
Časové pásmo+1
StátSlovinsko Slovinsko
RegionPomurský region
občinaMěstská občina Murska Sobota
Administrativní dělení5 městských částí
Murska Sobota
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha14,5 km²
Počet obyvatel12 047 (2002[1])
Hustota zalidnění832 obyv./km²
Etnické složeníSlovinci, Maďaři
Náboženské složeníkatolictví
Správa
Statusměsto
StarostaAnton Štihec
Vznik1348
Oficiální webwww.murska-sobota.si
Adresa obecního úřaduMestna občina Murska Sobota
Kardoševa 2,
9000 Murska Sobota
statistický regionZámuřský statistický region
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Název

Stejně jako v případě dalších měst, která na území bývalých Uher obsahují dny v týdnu (např. Dunajská Streda, Subotica, Plavecký Štvrtok) i zde sobota v názvu města odkazuje na den, kdy se pravidelně konaly trhy. Přídomek Murska potom zdůrazňuje řeku Muru tak, aby bylo město odlišeno od některých dalších sídel v bývalých Uhrách, kde se rovněž konaly trhy v předposlední den týdne.

Město je poprvé zmíněno jako Murazombatha v listině ze 16. července 1348 v maďarském jazyce. V tento den obec slaví obecní svátek. Městská práva udělil Murské Sobotě císař Ferdinand II. V tomto dokumentu, který je německy psaný, se místo nazývá Olchincz.

Historie

První písemná zmínka o městě pochází z roku 1297 pod názvem Belmura. Až do konce první světové války bylo město součástí Uher, poté připadlo Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, v rámci něhož bylo nejsevernějším městem. I když zde došlo ke změně hranic, bylo obyvatelstvo smíšené a do značné části stále maďarské. Za druhé světové války Maďarsko zabralo Murskou Sobotu zpět (stejně jako celé Zámuří). Po převratu v Maďarsku v roce 1944 byla do transportů nahnána místní židovská komunita. Po roce 1945 bylo město vráceno Jugoslávii a od roku 1991 je součástí nezávislého Slovinska.

Městské částí

  • Centrum
  • Ledava
  • Park
  • Partizan
  • Turopolje

Kultura a zajímavosti

Místní zámek byl poprvé připomínán v roce 1255 a postupem času byl z podoby středověkého hradu přebudován jako výstavní rezidence. Dlouhou dobu patřil rodu Szaparyů. Od roku 1955 v něm sídlí regionální muzeum (slovinsky Pokrajinski muzej). Hrad je obklopen rozsáhlým parkem.

Zdravotnictví

V samotné Murské Sobotě se nenachází nemocnice, ta je umístěna v nedaleké obci Rakičan. Obsluhuje ale město Murskou Sobotu.

Doprava

Jižně od města města vede dálnice A5 z Mariboru do Lendavy a dále do Maďarska. Z města Ljutomer vede do Murské Soboty také železniční trať místního významu.

Partnerská města

Odkazy

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.