Murau

Murau je hlavní město okresu Murau ve spolkové zemi Štýrsko v Rakousku ležící na řece Muře. Žije zde přibližně 3 600[1] obyvatel.

Murau
Zámek Obermurau a farní kostel sv. Matouše

znak
Poloha
Souřadnice47°6′43″ s. š., 14°10′23″ v. d.
Nadmořská výška829 m n. m.
StátRakousko Rakousko
Spolková zeměŠtýrsko
OkresMurau
Murau
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha76,7 km²
Počet obyvatel3 629 (2018)[1]
Hustota zalidnění47,3 obyv./km²
Správa
StarostaThomas Kalcher
Oficiální webwww.murau.gv.at
E-mailgde@murau.gv.at
Telefonní předvolba+43 3532
PSČ8850
Označení vozidelMU
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Oblast byla osídlena již v době bronzové a době římské říše byla trvale obydlena. První písemná zmínka o Murau je z roku 1250. V roce 1298 bylo uděleno městské právo.

Během druhé světové války byl v místě zřízen koncentrační tábor Wehrmachtu. Na konci války zde byli umístěni hlavně váleční zajatci z britského království. Dne 1. května 1945 byli vězňové propuštěni kvůli příchodu sovětských vojsk. Ve skutečnosti se Sověti vrátili a město přenechali Britům. Město zůstalo v britské okupační zóně až do roku 1955. S nápadem na propuštění britských zajatců přišel městský radní Karl Brunner, který byl krátce předtím propuštěn z vězení ve Štýrském Hradci.

Hospodářství a infrastruktura

Murau je známé jako úřední, školní a obchodní město, které se stará o okolí horního Murtalu. Vedle toho má město důležitou roli pro zimní turistiku (lyžařské zázemí na Frauenalpe a na Kreischberg). Pivovar Murau kromě piva vyrábí i jiné občerstvovací nápoje. Jsou tu také závody dřevozpracujícího průmyslu. Městská vodní elektrárna vyrábí proud.

Doprava

Je tu stanice a provozní ústředí železnice Murtalbahn. Městem procházejí dvě silnice: Murauer Straße (B97) do Predlitz a Murtal Straße (B96) dolů.

Pamětihodnosti

  • Barokně přestavěný zámek Obermurau s rytířským sálem a rozsáhlým vězením. Koncertní síň slouží pro koncerty. Dnes ve vlastnictví Schwarzenbergů.
  • Městský kostel svatého Matouše, vysvěcený roku 1296 biskupem z Lavanttalu. Raná gotika, zachovalé fresky (rakouská jedinečnost). Pozdně románská věž nad křížením se šesti zvony.
  • Kostel svaté Anny je kostelem hřbitovním města Murau. Byl postavený kolem roku 1400, má křížovou žebrovou klenbu, gotický skládací oltář a hlavní barokní oltář se sousoším Anny-Marie-Ježíše s bohatou freskovou výzdobou a okenním zasklením. Stavba stojí údajně na nalezišti ukradených nejsvětějších svátostí.
  • Kostel svatého Leonarda je součástí hradních staveb v Murau a byl poprvé zmíněný v roce 1439. Je velmi úzký a vysoký, postavený v gotickém slohu. Západně je kaple svatého hrobu se skupinou ukřižování. Hradní hora je zelené barvy s kostelem svatého Leonharda s křížovou cestou v uměleckém provedení.
  • Městské hradby a brány jsou částečně zachovalé.
  • Další kostel evangelický a ostatní katolické.
  • Někdejší šibenice při cestě do Ranten, sestává ze tří kamenných sloupů a obvodové zdi.

Kultura

  • Evropské Shakespearovy dny jsou každoroční kulturní událostí, kterou založil v roce 2002 Nick Allen a Rudolph J. Wojta. Uměleckým vedoucím je od roku 2007 Dr. Daniel „Dan“ Winder, který působil jako režisér i v Londýně. Pořadatelem festivalu je sdružení „Shakespeare in Styria“. Mladí herci a studenti z celé Evropy se seznamují s originálním shakespearovským jazykem v inscenacích, které předvádí na zámeckém nádvoří, koncerty a čtení provádí v rytířském sále.
  • Operetní festival je od roku 1998 pevnou součástí kulturního života v Murau.
  • Murauské každoroční divadelní inscenace jsou středem pozornosti.

Osobnosti

Rodáci

  • Anna Neumann Paní z Murau
  • Mathias Edlinger (†1645) – kameník a sochař ve Vídeňském Novém Městě
  • Johann Gualbert Raffalt (1836–1865) – malíř, syn Ignaze Raffalta
  • Fritz Haas (1890–1968) – architekt
  • Brunner & Brunner Karl (*1955) a Johann (*1958) – duo zpěváků šlágrů

Zasloužilé osoby

Partnerská města

Reference

  1. Einwohnerzahl 1.1.2018 nach Gemeinden mit Status, Gebietsstand 1.1.2018. Dostupné online. [cit. 2019-03-09]

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.