Muchálek guamský

Muchálek guamský (Myiagra freycineti) je vyhynulý druh lejskovcovitého ptáka obývající ostrov Guam. Říkalo se mu také chuguangguang. Druh popsal Emile Oustalet v roce 1881. Vyhynul následkem rozšíření nepůvodních bojg hnědých.

Muchálek guamský
Muchálek guamský
Stupeň ohrožení podle IUCN

vyhynulý[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídaptáci (Aves)
Řádpěvci (Passeriformes)
Čeleďlejskovcovití (Monarchidae)
Rodmuchálek (Myiagra)
Binomické jméno
Myiagra freycineti
Oustalet, 1881
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Muchálek guamský byl malým druhem pěvce, jeho velikost se vyšplhala asi na třináct centimetrů. Zbarvení hřbetu se lišilo v závislosti na pohlaví, samci jej měli leskle modročerný, samice spíše nahnědlý. Ocas měl odstíny břidlicově modré, končetiny byly černé včetně chodidel. Spodní strana těla byla skořicová na prsou, s bílým hrdlem a bradou. Zobák měl barvu černou.

Biologie

Muchálek guamský žil na ostrově Guam v Marianách, které leží v západní části Tichého oceánu – jednalo se o zdejší endemit. Jako vhodný biotop mu zde sloužily například lesní porosty, ale osídlil velkou část různých stanovišť. Rozmnožoval se zde hlavně mezi lednem a červnem, avšak k páření mohlo dojít během celého roku. Samička nakladla do dovedně ukrytého hnízda z rostlinných materiálů (například mechů), jež byly pospojovány pavučinou, jedno až dvě vejce krémové barvy. Muchálek guamský se živil hmyzem, který detekoval díky vouskům u zobáku.

Někdy žil společně s poddruhem pávíka australasijského Rhipidura rufifrons uraniae; ten je rovněž považován za zaniklý.

Vyhynutí

Ve čtyřicátých letech dvacátého století po druhé světové válce došlo na ostrově Guam k introdukci bojg hnědých (Myiagra freycineti). Tito hadi, měřící až dva metry, sem byli pravděpodobně zavlečeni na lodích americké armády a začali ptáky lovit. Ještě do sedmdesátých let nebyl muchálek vzácným druhem; do roku 1980 však stál druh na pokraji vyhynutí. O tři roky později byla nalezena už jen skupinka méně než sta exemplářů, která žila v blízkosti řeky Pajon a za půl roku byl na stejném místě odchycen poslední exemplář druhu; tuto poslední populaci možná mohla zlikvidovat nějaká choroba. Zbývající pták – samec – měl posloužit pro záchranu druhu v lidské péči, avšak jiní muchálci, tedy i samice, již od té doby nebyli na Guamu objeveni. Samec uhynul příští rok. Mezinárodní svaz ochrany přírody vyhlásil muchálka guamského o deset let později, v roce 1994, vyhynulým druhem. Společně s ním na Guamu následkem introdukce bojg vyhynuli i jiní původní ptáci.

Exempláře muchálků guamských vlastní muzea v Honolulu (včetně hnízd s vejci), Washingtonu a Leidenu.

Odkazy

Reference

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-27]
  • FULLER, Errol. Lost Animals: Extinction and the Photographic Record. Londýn: Bloomsbury Publishing Plc, 2013. ISBN 978-1-4081-7215-5. Kapitola Guam Flycatcher.
  • HUME, J. P.; WALTERS, M. Extinct Birds. [s.l.]: A. C. Black, 2012. 544 s. ISBN 1408158612, ISBN 9781408158616. S. 244. (anglicky)
  • Myiagra freycineti [online]. IUCN Red List of Threatened Species, rev. leden 2017 [cit. 2017-07-19]. Dostupné online. (anglicky)

Literatura

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.