Mineralogické muzeum J. E. Hibsche

Mineralogické muzeum Josefa Emanuela Hibsche se nachází v obci Homole u Panny v okrese Ústí nad Labem ve stejnojmenném kraji. Muzeum, které je věnováno geologii a mineralogii Českého středohoří a podrobnému zdokumentování života a díla zdejšího rodáka, geologa a vysokoškolského profesora Josefa Emanuela Hibsche, bylo otevřeno v roce 2002.[1]

Mineralogické muzeum J. E. Hibsche
Interiér Mineralogického muzea J. E. Hibsche v budově bývalé školy v Homoli u Panny
Údaje o muzeu
StátČesko Česko
MěstoHomole u Panny
Zakladatelobec Homole u Panny
Založeno2002
Zaměřenígeologie a mineralogie Českého středohoří, osobnost J. E. Hibsche
Původní účel budovyzákladní škola
Vyhledávané exponátysbírka minerálů Českého středohoří
Zeměpisné souřadnice50°37′44,39″ s. š., 14°11′9,22″ v. d.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie vzniku muzea

Vznik muzea je spjat se jménem významného přírodovědce, geologa Josefa Emanuela Hibsche. Během roku 2001 bylo obcí Homole u Panny postupně připravováno zřízení muzea, zpracovávány texty a obrazová část výstavy o J. E. Hibschovi a shromažďovány vzorky minerálů a hornin z Českého středohoří. Autory expozice byli Norbert Krutský a Miroslav Radoň z Teplic, na zřízení muzea obci finančně přispěl Ústecký kraj. Muzeum bylo slavnostně otevřeno v roce 2002 u příležitosti 150. výročí narození J. E. Hibsche.[1]

Expozice

Muzeum bylo zřízeno v někdejší učebně místní základní školy. Což je svým způsobem symbolické, neboť J. E. Hibsch se nejen narodil v Homoli a byl pokřtěn v místním kostele sv. Pia V., ale též pět let navštěvoval zdejší obecnou školu. Bohatá dokumentace představuje život a dílo E. J. Hibsche, který více než tři desítky let působil jako profesor Vyššího zemědělského ústavu v Děčíně-Libverdě, od roku 1900 povýšeném na Zemědělskou akademii se statutem vysoké školy. Jsou zde vystaveny různé dokumenty, týkající se života tohoto významného geologa, včetně kopií jeho rukopisných poznámek a korespondence. Mezi exponáty nechybí ani ukázky z jeho děl, včetně podrobné geologické mapy Českého středohoří, která byla prvním dílem tohoto druhu u nás. Zásluhou J. E. Hibsche se České středohoří ve své době stalo nejprobádanější vulkanickou oblastí světa.[2] Na výstavě jsou též podrobné informace o iniciativách, které J. E. Hibsch vyvinul na přelomu 19. a 20. století pro záchranu řady pozoruhodných geologických lokalit na severu Čech, jako jsou například Vrkoč u Ústí nad Labem, Panská skála u Kamenického Šenova, Pustý zámek u Mlýnů, Komorní hůrka u Chebu, Vrabinec u Těchlovic, Kozí vrch u Povrlů, Jehla u České Kamenice, Zlatý a Stříbrný vrch u Lísky, Radobýl u Litoměřic nebo ústecký Střekov, znělcový lakolit s hradem.[2] Je zde rovněž popsána tzv. Hibschweg, geologická naučná stezka, která byla slavnostně otevřena u Žitenic na Litoměřicku 1. května 1927.[2] Neméně bohatou část expozice představují stovky ukázek minerálů a hornin z oblasti Českého středohoří, které se autorům výstavy podařilo shromáždit.

Dostupnost

Budova bývalé školy se nachází jen asi 50 metrů od autobusové zastávky, na níž zajíždějí linkové spoje z Ústí nad Labem. Železniční stanice Velké Březno na trati Ústí nad Labem-Střekov – Děčín východ je od Homole u Panny vzdálená zhruba 6,5 km. Parkování osobních vozů je možné v centru obce poblíž obecního úřadu a autobusové zastávky.[1] Vstup do muzea není zpoplatněn. Prohlídka je prakticky možná kdykoliv – v pracovní dny na požádání na obecním úřadě, mimo úřední hodiny je pak k dispozici příslušné telefonní číslo.[3]

Galerie

Odkazy

Reference

  1. ŠEDIVÝ, Jiří. Mineralogické muzeum J. E. Hibsche v Homoli u Panny [online]. 2017-09-23 [cit. 2018-01-15]. Dostupné online.
  2. ULRYCH, Jaromír. Josef Emanuel Hibsch – syn sopečného pohoří. Nejvýznamnější geolog Českého středohoří. Vesmír [online]. 1997-11-05 [cit. 2018-01-15]. Dostupné online.
  3. Mineralogické muzeum prof. J.E. Hibsche v Homoli u Panny [online]. Czech Tourism - kudyznudy.cz [cit. 2018-01-15]. Dostupné online.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.