Medlov (rybník)

Medlov je rybník v okrese Žďár nad Sázavou. Nachází se v katastrálním území obce Fryšava pod Žákovou horou. Jeho rozloha je 22 ha a leží v nadmořské výšce 710 m n. m.

Medlov
pohled od severu
Poloha
SvětadílEvropa
StátČesko Česko
KrajVysočina
OkresŽďár nad Sázavou
Medlov
Zeměpisné souřadnice49°36′51″ s. š., 16°3′7″ v. d.
Rozměry
Rozloha22 ha
Ostatní
Typrybník
Nadm. výška710 m n. m.
Přítok vodyMedlovka
Odtok vodyMedlovka
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Rybník Medlov založil v polovině 16. století Vilém z Pernštejna. V roce 1934 bylo u rybníka vybudováno rekreační středisko lyžařským reprezentantem Leošem Stehlíkem. Ze střediska se později stala Zotavovna VIII. všeodborového sjezdu a dnes je zde známý a komfortní hotel.

Geografie

Medlov se nachází v geomorfologickém celku Hornosvratecká vrchovina a podcelku Žďárské vrchy. Geologické podloží tvoří především migmatit a ortorula. Mezi půdami jsou nejvíce zastoupeny kambizemě, typické pro pahorkatiny. Okolí tvoří smrkové monokultury a rašeliništní louky s typickou květenou. Klima oblasti je typické pro nejvyšší oblasti pahorkatin, poměrně nízké teploty a vysoký úhrn srážek.

Hydrologie

Hlavní přítok a odtok vody je zajišťován potokem Medlovka. Zdrojem vody jsou pak i malé přítoky ze zalesněného území. Nedaleko proti proudu Medlovky se nachází rybník Sykovec, další významný rybník této oblasti. Medlovka je pravostranným přítokem řeky Fryšávka, jejíž povodí bylo zařazeno do tzv. Zelené knihy Mezinárodní unie pro ochranu přírody a přírodních zdrojů (IUCN) jako chráněné území. Fryšávka ústí u obce Jimramov do Svratky jako pravostranný přítok. Svratka se poté vlévá do řeky Dyje, ta ústí do Moravy, která je přítokem Dunaje. Rybník Medlov se tedy nachází v úmoří Černého moře. Medlov (710 m n. m.) a Sykovec (724 m n. m.) jsou nejvýše položené rybníky celé Českomoravské vrchoviny.

Rekreace

hotel Medlov

U rybníka se nachází výše zmíněný hotel Medlov s restaurací a minigolfem. Dále se zde nachází autokemping a stánek s občerstvením. Rybník je vhodný ke koupání (u hotelu i autokempu jsou písčité pláže), i když někdy bývá problém s kvalitou vody (kvalitu pravidelně sleduje Krajská hygienická stanice [1]). Rozloha rybníku rovněž umožňuje provozovat windsurfing. Nedaleká obec Tři Studně (asi 1 km) nabízí také autokemp a velké množství hotelů, penzionů a restaurací.

Okolí

Obce

Rybník Medlov se nachází v CHKO Žďárské vrchy. Nedaleko leží obec Tři Studně, významné turistické centrum Žďárských vrchů. Další blízké obce Fryšava pod Žákovou horou a Kadov se v historii proslavily těžbou železné rudy a jejím zpracováním. Další významné obce v okolí jsou Studnice, nejvýše položená obec na Českomoravské vrchovině a Krátká s vesnickou památkovou rezervací. Největší města v okolí jsou Žďár nad Sázavou a Nové Město na Moravě.

Vodstvo

Mezi další přírodní zajímavosti patří nedaleký rekreační rybník Sykovec a poněkud vzdálenější rybník Velké Dářko (rozloha 205 ha). V blízkém okolí je i několik studánek, například Stříbrná studánka (jeden z pramenů Svratky) nebo studánky Barborka a Vitulka, které posloužily jako inspirace pro kantátu Otvírání studánek od hudebního skladatele Bohuslava Martinů.

Skály

Dalším významným rysem okolní krajiny je značný počet skal. Nejblíže se nachází Pasecká skála, dále pak Drátenická, Malinská nebo Lisovská skála. Nejznámější je pak Devět skal (836 m n. m.), nejvyšší bod Žďárských vrchů. Na těchto skálách jsou udržovány horolezecké cesty i volně přístupné vyhlídky.

Reference

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Medlov na Wikimedia Commons
  • Medlov. Krajská hygienická stanice kraje Vysočina [online]. 2013 [cit. 2013-05-22]. Dostupné online
  • Okolo rybníků Medlov a Sykovec k Brožově skalce a Pasecké skále. Kraj Vysočina [online]. 2013 [cit. 2013-05-22]. Dostupné online
  • Rybník Medlov u Nového Města na Moravě. InfoČesko [online]. 2013 [cit. 2013-05-22]. Dostupné online
  • Základní charakteristiky BPEJ. SOWAC GIS [online]. 2013 [cit. 2013-05-22]. Dostupné online[nedostupný zdroj]
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.