Marek Vrabec

Marek Vrabec (* 17. února 1971[1]) je hudební organizátor a impresário, zakladatel a prezident mezinárodního hudebního festivalu Struny Podzimu. V letech 2013 - 2018 byl současně uměleckým ředitelem festivalu Dvořákova Praha.

Marek Vrabec
Narození17. února 1971 (51 let)
PovoláníImpresário
Znám jakozakladatel festivalu Struny podzimu
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Žije v Praze a má čtyři děti.

Vzdělání

Marek Vrabec je absolventem hudební konzervatoře Teplice v oboru bicí nástroje a pražské akademie múzických umění (AMU) v oboru hudební management. Studium Akademie múzických umění na nějaký čas přerušil a věnoval se praxi v hudebním průmyslu. Po výhře konkursu na post "impresária" v agentuře Pragokoncert zde dva roky pracoval jako umělecký administrátor. Následně se ke studiu AMU vrátil.

Strávil rok na stáži v Kennedyho centru ve Washingtonu, kde získal vzdělání managementu na světové úrovni.[2]

Festival Struny Podzimu

Podrobnější informace naleznete v článku Struny podzimu.

Festival Struny Podzimu je mezinárodní hudební festival, jehož první ročník se uskutečnil roku 1996, probíhá v podzimních měsících v Praze. Festival vznikl za vlády prezidenta Václava Havla, a právě prezidentská kancelář byla zakladatelem a pořadatelem. Václav Klaus jej po svém nástupu z Pražského hradu vypověděl.[3]

Do programu spadají umělci z okruhu jazzové, klasické i světové hudby. Mezi spolupořadatele, po tom, co festival opustil Pražský hrad, patří například Národní divadlo, Národní muzeum, Nadace Dagmar a Václava Havlových vize 97 a další. Marek Vrabec je zakladatelem i nynějším uměleckým ředitelem festivalu.

Na jaře se tradičně koná donátorské Jarní Gala, podle amerického vzoru, který měl Marek Vrabec možnost vidět na stáži v Kennedyho centru v USA[4].

Na festivalu Struny Podzimu vystupovali světoví umělci jako violoncellista Yo-Yo Ma, saxofonista Sonny Rollins, pianistka Azlza Mustafa Zadeh a další.

Festival také umožnil domácímu publiku spatřit umělce jako Bobby McFerrin, Brad Mehldau, Christian Thielemann v České republice vůbec poprvé.[5]

Festival byl označen New York Times za jeden z nejinovativnějších hudebních podniků v Česku, díky svému originálnímu programovému plánu.[6]

Festival Dvořákova Praha

Podrobnější informace naleznete v článku Dvořákova Praha.

Festival Dvořákova Praha je mezinárodní hudební festival klasické hudby, odehrávající se v Praze. Jeho první ročník se uskutečnil roku 2008. Festival propaguje život a dílo Antonína Dvořáka. Začíná vždy 8. září, k výročí Dvořákova dne narození. Festival je členem asociace hudebních festivalů ČR.

Vedení festivalu po pěti letech působení Vladimíra Darjanina převzal Marek Vrabec v roce 2013. Na festivale Dvořákova Praha vystupovali umělci jako Izraelská filharmonie s dirigentem Zubinem Mehtou, Česká filharmonie s dirigentem Jiřím Bělohlávkem, houslista Daniel Hope, pianista Krystian Zimerman, Ivo Kahánek a další.[7]

Od roku 2008 nabízí festival Dvořákova Praha členství v Klubu Mladých, jako podporu a vzdělání studentů v oblasti vážné hudby[8].

Festival Dvořákova Praha vzbudil sympatie u ředitele Kennedyho centra ve Washingtonu D.C., který se o festivale a o Marku Vrabci zmínil ve svém článku na americkém agregátoru novinek a blogu The Huffington Post.[9]

Reference

  1. Mgr. Marek Vrabec - Podrobnosti. Detail.cz [online]. [cit. 2017-03-19]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-03-20.
  2. STEHLÍK, Luboš. Marek Vrabec - realistický vizionář. Časopis Harmonie online. Dostupné online [cit. 2017-03-19].
  3. KÜTNER, Dušan. Mutližánrový festival je jak pytel blech. E15. 2015-11-06, roč. 2015, čís. 12.
  4. KONRÁD, Daniel. Nebojte se Rudolfina!. Reflex. 2011, čís. 41, s. 60.
  5. KONRÁD, Daniel. 15 let na Strunách podzimu. Harmonie. Září, roč. 2010, čís. 9, s. 10,11.
  6. SPRITZER, Dinah. Prague Music Festival Transcends Genre. In Transit Blog. Dostupné online [cit. 2017-03-25]. (anglicky)
  7. DRÁPELOVÁ, Věra. Dvořákova Praha je muzikantsky na výši. Až na ty proslovy. iDnes [online]. 2017-03-25 [cit. 2017-03-25]. Dostupné online.
  8. ISIC.cz -. www.isic.cz [online]. [cit. 2017-03-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-03-30. (česky)
  9. KAISER, Michael. Huffington Post [online]. 2015-01-19 [cit. 2017-03-30]. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.