Mantella baroni

Mantella baroni je druh žáby patřící do čeledi mantelovití (Mantellidae) a rodu mantela (Mantella). Popsal jej George Albert Boulenger v roce 1888. Mantela byla pojmenována po reverendovi P. Baronovi, jenž získal první typové vzorky.[2]

Mantella baroni
Stupeň ohrožení podle IUCN

málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaobojživelníci (Amphibia)
Řádžáby (Anura)
Čeleďmantelovití (Mantellidae)
Rodmantela (Mantella)
Binomické jméno
Mantella baroni
Boulenger, 1888
Rozšíření mantely Mantella baroni (hnědě)
Rozšíření mantely Mantella baroni (hnědě)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Výskyt

Vyskytuje se v částech středovýchodního Madagaskaru od oblastí Fierenana po Andringitru. Je zde místně hojně rozšířena. Obývá řadu biotopů, například deštné pralesy, bažinaté lesy a bambusové porosty, někdy i okraje lesů ve žďářených oblastech. Dává přednost nadmořským výškám 600 až 1 200 m n. m. Vhodným místem ke spatření této žáby je například Národní park Mantadia, kde lze žáby nejlépe pozorovat od listopadu do března.[3][4][5]

Popis

Mantella baroni měří 22 až 30 mm. Zbarvení je černé na hlavě včetně krku, hřbetu a bocích. Přední končetiny a stehna – zadní končetiny od holeně jsou jinak oranžové – jsou zabarveny žlutě, na bocích toto zbarvení přechází ve žlutou skvrnku. Někdy se může zbarvení na nohách spojit přes hřbet, jako se tomu děje u mantel z oblasti Andringitra. Nažloutlé zbarvení má rovněž rostrální proužek táhnoucí se až k oku. V kůži této žáby se nachází jedovaté alkaloidy, které získává z potravy, především z roztočů, pestré zbarvení je v tomto případě aposematismem.[4][6][5]

Způsob života a vývoj

Tento druh je denní, živí se především různými členovci, přičemž loví větší kořist než ostatní žáby svého rodu; největší podíl potravy tvoří mravencovití. Mantella baroni se ozývá intenzivním krátkým voláním, kterým samci lákají samičky. Při rozmnožování neprobíhá amplexus. Až 130 vajíček v jedné snůšce naklade samice na souš,[6] pulci jsou pak deštěm spláchnuti do vodních toků, kde probíhá jejich další vývoj.[3]

Ohrožení a ochrana

Mezinárodní svaz ochrany přírody hodnotí druh Mantella baroni jako málo dotčený, úbytek může způsobit odlesňování, případně obchod se zvířaty, který však v případě tohoto druhu nepatří mezi vážné hrozby. Druh je zapsán ve druhé příloze Úmluvě o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin.

[7]

Odkazy

Reference

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-23]
  2. VENCES, M.; GLAW, F.; BÖHME, W. A review of the genus Mantella (Anura, Ranidae, Mantelinae): Taxonomy, distribution and conservation of Malagasy poison frog. Alytes. 1999, roč. 17, čís. 1–2.
  3. Mantella baroni [online]. Iucn Red List of Threatened Species, únor 2016 [cit. 2016-11-29]. Dostupné online. (anglicky)
  4. BEHRENS, Ken; BARNES, Keith. Wildlife of Madagascar. Princeton: Princeton University Press, 2016. 344 s. ISBN 140088067X, ISBN 9781400880676. S. 254. (anglicky)
  5. AmphibiaWeb - Mantella baroni. amphibiaweb.org [online]. [cit. 2021-07-18]. Dostupné online.
  6. Mantella baroni [online]. University of California, Berkeley, CA, USA: AmphibiaWeb, 2009 [cit. 2016-11-29]. Dostupné online. (anglicky)
  7. Mantella baroni [online]. Iucn Red List of Threatened Species, únor 2016 [cit. 2016-11-29]. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.