Mše v Bolseně

Mše v Bolseně, také Bolsenská mše (italsky Messa di Bolsena) je název renesanční fresky, namalované v Římě v  letech 15121514 italským renesančním umělcem Raffaelem Santim.

Mše v Bolseně
AutorRaffael
Rok vzniku1512–1514
Technikafreska
Rozměry440 × 660 cm
UmístěníVatikánská muzea, Apoštolský palác - Vatikán

Freska vznikla jako součást výmalby Heliodorovy síně, třetího ze čtyř Raffaelových sálů v Apoštolském paláci ve Vatikánu, kterou u Raffaela objednal papež Julius II..

Námět a ikonografie

Mše svatá v Bolseně

Obraz je založen na legendárním příběhu o knězi Petrovi z Prahy, který na své pouti z Čech do Říma roku 1263 přišel do Bolseny a sloužil zde v kostele sv. Kristýny Bolsenské mši svatou. Během pozdvihování mu hostie v rukou začala krvácet, což uviděli všichni přítomní věřící, a povšimli si, že Kristova krev kape na oltářní menzu, vsákla se do oltářní pokrývky korporálu i do kamenné desky. Případ se stal předmětem církevního i světského zkoumání.[1][2] Papež Urban IV. jej církevně schválil jako eucharistický zázrak, ustanovil pro něj nový svátek Božího Těla, závazný od roku 1264 pro celou církev, a pověřil Tomáše Akvinského sepsáním jeho mešního řádu.[2] Pro relikvii zvanou Plátno z Bolseny dal papež vystavět katedrálu Nanebevzetí Panny Marie v Orvietu, kde je korporál s krvavými skvrnami dosud uctíván jako relikvie[3] a v gotickém věžovém relikviáři z let 1333-1337 je vystaven v tamní dómské klenotnici.

Ikonografie

Celebrující kněz je Petr z Prahy. Vpravo klečí papež Julius II. Čtyři kardinálové jsou Raffaele Riario, Tommaso Riario, Agostino Spinola a papežův synovec Leonardo Grosso della Rovere. Mezi švýcarskými gardisty se nachází autoportrét Raffaela Santiho. Vlevo mezi ženami je portrét nemanželské dcery papeže Julia II., Felice della Rovere. Ostatní osoby jsou příbuzní papeže Julia II. [4] a dokládají tak jeho kritizovaný nepotismus.

Galerie

Odkazy

Externí odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku La Messe de Bolsena na francouzské Wikipedii.

  1. Eucharistic Miracle of Bolsena [online]. miracolieucaristici.org [cit. 2020-06-25]. Dostupné online. (anglicky)
  2. Orvieto - Čech u zrodu svátku Božího Těla [online]. kardinal.cz [cit. 2020-06-25]. Dostupné online. (česky)
  3. Eucharistický zázrak v Bolseně [online]. fatym.com [cit. 2020-06-25]. Dostupné online. (česky)
  4. The Mass at Bolsena [online]. raphael-sanzio.com [cit. 2020-06-25]. Dostupné online. (anglicky)

Literatura

  • Lexikon der christlichen Ikonographie, svazek 1, editor Engelbert Kirschbaum. Freiburg-Basel-Rom-Wien 1994, s. 693–694.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.