Leonská nit

Leonská nit (angl.: guimpé, něm.: Leonisches Gespinst) je příze ovinutá tenkým kovovým nebo fóliovým páskem.[1]

Leonský drát na vánoční ozdobě

Z historie výroby leonských nití

Ovíjení nití drátem bylo známé již před několika tisíci lety v Egyptě (zlaté proužky na lněné přízi). V Indii se začala tato technika používat asi v 16. století.[2] V Evropě došlo k rozmachu výroby v 16. století v Itálii a Francii, zejména po vynálezu plochého drátu. V 21. století se v Evropě najde jen několik málo výrobců této textilie, o výši produkce ve světě nejsou známé žádné statistiky.

Označení leonská nit je údajně odvozené od názvu města Lyon, které bylo ve středověku významným střediskem výroby ovíjených přízí.[3] (Podle jiných pramenů pochází název od španělského města Leon). V češtině se pro tyto výrobky používá také historický název dracoun.

Materiál k výrobě nití

Efektní nopková příze obeskaná kovovým filamentem
  • Jako základní nit se používá zpravidla bavlněný nebo odpadový materiál (vigoňka), známé je však také ovíjení kulatých drátů plochým páskem.
  • K ovíjení základní niti se původně používal jen kulatý drát (někdy také označovaný jako kovový filament) zvaný leonský, s průřezem 0,04-0,15 mm. Zde se pak často rozeznával

- pravý (ze zlata nebo stříbra)

- polopravý (měď potažená vzácným kovem)

- nepravý leonský drát (mosazný, hliníkový nebo z pozinkované mědi).

  • Mimo kulatého se také používá plochý, s obdélníkovým průřezem (něm.: Lahn) a spirálový drát (něm.: Kanetille).
  • Leonský drát je poměrně drahý a snadno podléhá korozi, proto byl v současné době z velké části nahrazen efektní fólií, tzv. aluxovanými pásky (lurex) nebo galvanizovanou přízí z přírodních nebo umělých materiálů.

Výroba

Leonská nit sestává z jádra obeskaného (ne opředeného, jak se často nesprávně udává) kovovou přízí nebo fólií.

Nit vzniká na skacím stroji s podávacím zařízením, které umožňuje průchod základní niti (jádra) za současného vytváření spirály z kovového nebo pokovovaného materiálu s nastavitelnou hustotou ovinů kolem jádra.

Hotové niti se pro další zpracování často druží a seskávají s jinými leonskými nebo staplovými přízemi.

Použití

Tkanina s leonskou přízí v útku
  • Tzv. leonské zboží: Ozdobné šňůry, střapce, sutašky, lemovky[4][5]
  • Brokátové tkaniny s efektními leonskými nitěmi nebo s celým útkem z pokovovaných přízí se najdou na výstavách vzácných historických oděvů nebo nábytkových potahů a k významným účelům se stále ještě zhotovují dámské večerní šaty z těchto tkanin.[6]
  • Méně známé je použití k paličkování[7] a ve směsových přízích na ruční pletení. (Na prostředním snímku vpravo je příze 256 tex ze směsi acetátu a polyesteru obeskaná pokovovaným polyesterovým filamentem. Tyto příze se vyráběly v 80. letech minulého století).

Literatura

  • A.Schenek: Naturfaselexikon, Deutscher Fachverlag (Februar 2008) ISBN 978-3871508745
  • Denninger/Giese: Textil- und Modelexikon, Deutscher Fachverlag Frankfurt/Main 2006, ISBN 3-87150-848-9

Reference

Související články

Lurex, Kovová vlákna, Galvanizace textilií

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.