Laa an der Thaya

Laa an der Thaya (česky Láva nad Dyjí[2][3]) je malé rakouské město ve spolkové zemi Dolní Rakousko těsně u hranic s Českou republikou, asi dva kilometry jižně od Hevlína. Leží v regionu Weinviertel a je turisticky vyhledávané i díky termálním lázním. Žije zde přibližně 6 300[1] obyvatel. Jde o třetí největší sídlo okresu Mistelbach.

Laa an der Thaya
Nová radnice z 19. století v Laa

znak
Poloha
Souřadnice48°43′ s. š., 16°23′ v. d.
Nadmořská výška183 m n. m.
Časové pásmo+1
StátRakousko Rakousko
Spolková zeměDolní Rakousko
OkresMistelbach
Laa an der Thaya
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha72,89 km²
Počet obyvatel6 280 (2018)[1]
Hustota zalidnění86,2 obyv./km²
Správa
StatusMěsto
StarostaBrigitte Ribisch (ÖVP)
Oficiální webwww.laa.at
E-maillaa@aon.at
Telefonní předvolba02522
PSČ2136, 2064
Označení vozidelMI
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Geografie

Laa leží na severu oblasti Weinviertel v Dolním Rakousku. Území obce zabírá 72,89 km², 2,87 % území je zalesněno. Laa leží v blízkosti řeky Dyje (německy Thaya), která však městem přímo neprotéká, podobně jako říčka Pulkava (německy Pulkau), v 19. století zregulovaná a zaústěná do Dyje asi 3 km severozápadně od Laa. Městem tak dnes protéká pouze uměle vybudovaný Dyjsko-mlýnský náhon (německy Thayamühlbach-Kanal).

Kromě vlastního města k Laa patří ještě katastrální území následujících sídel:

  • Hanfthal
  • Kottingneusiedl
  • Ungerndorf
  • Wulzeshofen

Ostatní katastrální území Blaustaudnerhof, Geiselbrechtshof, Laaer Herrengüter, Laaer Klafter, Pernhofen a Ruhhof nejsou samostatné části.

Historie

V době třicetileté války se v roce 1645 Laa zmocnila vojska švédského generála Lennarta Torstensona (1603-1651).

V letech 1869 a 1870 byla východně od městečka vybudována železniční stanice na hlavní trati rakouské Společnosti státní dráhy (StEG) z Vídně do Brna (Wien-Stadlau - Mistelbach - Laa an der Thaya - Hrušovany nad Jevišovkou - Moravský Krumlov - Střelice u Brna) s odbočkou do Znojma. O pár let později byla ze stanice v Laa vyvedena tzv. Pulkavská dráha, propojující Břeclav a Mikulov přes Novosedly s dráhou císaře Františka Josefa I. (Wien-Gmünd-České Budějovice). Po vzniku Československa byla dráha do Novosedel zrušena. Hlavní trať do Brna a Znojma byla v přeshraničním úseku Hevlín - Laa an der Thaya přerušena po druhé světové válce. Její obnova je v současnosti předmětem politických diskusí.

Kryté termální bazény

Doprava

V Laa se sbíhají silnice I. třídy B6 (z Vídně), B45 (z Hornu) a B46 (z Mistelbachu). Na české straně navazuje silnice II/415 směr Hevlín, Pohořelice, Brno.

Ze všech železnic vedoucích do Lávy je v současnosti v provozu pouze trať ÖBB č. 902 z Vídně (část někdejší státní dráhy Vídeň–Brno), která zde končí.

Laa je od roku 2010 zahrnuta do Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje. Zajíždí sem linka č. 104 z Brna, ve všední den s hodinovým taktem, o víkendu dvouhodinovým. Cesta z ÚAN Brno na konečnou u termálního koupaliště trvá asi 1 hodinu a 40 minut.

Partnerská města

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Laa an der Thaya na německé Wikipedii.

  1. Einwohnerzahl 1.1.2018 nach Gemeinden mit Status, Gebietsstand 1.1.2018. Dostupné online. [cit. 2019-03-09]
  2. V rakouském Laa vybudovali aquapark nad termálním pramenem
  3. Tomáš Somer, Smil z Lichtenburka: Příběh velmože bouřlivého věku, Veduta 2013, s. 23

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.