Květenná říše

Květenná říše též floristická říše je ve fytogeografii určitá část povrchu Země s relativně jednotnou skladbou rostlinných druhů. Vymezuje ji tedy přítomnost význačných druhů, rodů nebo čeledí rostlin.[1] Tato říše se pak dál dělí na menší květenné (floristické) oblasti. Sousedící květenné říše obvykle nemívají ostře vymezené hranice, na rozhraní spíš vzájemně prolínají, čímž se vytvářejí přechodné oblasti, v nichž se mnohé druhy z obou říší vzájemně překrývají. Tato území se nazývají vegetační tenzní zóny.

Květenné říše

Geografie rostlin rozděluje naši planetu na šest květenných říší, jež mají každá svůj osobitý soubor domácí květeny,[2] který vznikl během odlišného vývoje flóry v různých částech Země.[3] Některé říše, např. holoarktická, se rozkládají na vícero světadílech, naopak Kapská říše zabírá jen malou část jižní Afriky. Rozdělení světa na květenné říše souvisí s rozštěpením prakontinentu Pangea.[3]

Rozdělení světa na květenné říše

Holoarktická říše neboli Holarktis

Zaujímá celou severní polokouli kromě tropů a subtropů, tedy Severní Ameriku a Eurasii. Domácími rostlinami jsou např. růže, bříza, brukev, prvosenka či lomikámen.

Neotropická říše neboli Neotropis

Rozprostírá se v nejjižnější oblasti Severní Ameriky, tedy v Mexiku, ve Střední Americe a většině Jižní Ameriky. Mezi typické druhy rostlin patří rody čeledi bromeliovité a kaktusy.

Paleotropická říše neboli Paleotropis

Pokrývá tropické oblasti Starého světa, tedy většinu Afriky a jižní Asie a dále Polynésii. Mezi domácí druhy patří zástupci rodu akácie a baobab.

Australská říše neboli Australis

Zaujímá celou Austrálii a Tasmánii. K domácím druhům patří například blahovičník.

Antarktická říše neboli Antarktis

Pokrývá část jižního cípu Jižní Ameriky, Antarktidu a přilehlé antarktické ostrovy a Nový Zéland.

Kapská říše neboli Capensis

Tato nejmenší ze všech šesti květenných říší pokrývá nevelkou, avšak velmi rozmanitou oblast v nejjižnější části Afriky v okolí mysu Dobré naděje v jižní Africe. Roste zde asi 9000 druhů rostlin.

Reference

  1. www.cojeco.cz
  2. Kolektiv. Co je kde na světě. 1. vyd. Praha: Slovart, 2014. 192 s. 978-80-7391-825-5

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Phytochorion na anglické Wikipedii.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.