Kukačka obrovská

Kukačka obrovská (Scythrops novaehollandiae) je druh kukačky z monotypického rodu Scythrops (starořecky „hněvivé oko“), který obývá východ a sever Austrálie, Novou Guineu, Bismarckovo souostroví, Moluky, Sulawesi a Malé Sundy, jedinci byli zastiženi také na Novém Zélandu a Nové Kaledonii.

Kukačka obrovská
Kukačka obrovská v Zoo v Adelaide
Stupeň ohrožení podle IUCN

málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádkukačky (Cuculiformes)
Čeleďkukačkovití (Cuculidae)
RodScythrops
Binomické jméno
Scythrops novaehollandiae
Latham, 1790
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vyznačuje se mohutným zahnutým zobákem, dlouhým až 8 cm. Obě pohlaví mají peří převážně popelavě šedé, na křídlech šedohnědé a na břiše bělavě zbarvené. Dosahuje váhy 550–930 g, délky 60–67 cm a rozpětí křídel okolo jednoho metru, je tak největší kukačkou a největším ze všech hnízdních parazitů na světě.[2] Vejce klade do hnízd flétňáka australského, medosavky hlučné, vrány hrubozobé, kavčíka bělokřídlého nebo krahujce rudolímcového. Žije stromovým způsobem života, živí se převážně ovocem (fíky, moruše) a semeny blahovičníku, jídelníček si zpestřuje hmyzem a vejci jiných ptáků.

V severní Austrálii připadá tah kukačky obrovské na začátek období dešťů, což jí vyneslo přezdívku „stormbird“ (bouřkový pták).[3] Druh je poměrně hojný: obývá převážně řídké lesy a mangrovy, ale stěhuje se i do blízkosti lidských sídel. Kukačky obrovské jsou poměrně plaché, ale v období rozmnožování se ozývají celou noc nezaměnitelným hlasitým křikem.[4]

Poddruhy

  • Scythrops novaehollandiae novaehollandiae
  • Scythrops novaehollandiae fordi
  • Scythrops novaehollandiae schoddei

Reference

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-27]
  2. New Zealand Birds Online Dostupné online
  3. Birds in Backyards Dostupné online Archivováno 8. 10. 2013 na Wayback Machine
  4. Australian Birdlife Dostupné online

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.