Nová Guinea

Nová Guinea (indonésky Irian, v minulosti často Papua) je se 786 000 km² druhý největší ostrov světa. Rozloha ostrova přibližně odpovídá Turecku. Leží v Melanésii nedaleko severního pobřeží Austrálie a je politicky rozdělený mezi Indonésii (provincie Západní Papua a Papua) v západní části a státem Papua Nová Guinea ve východní části. Celý ostrov je součástí australského kontinentu.

Nová Guinea
Poloha ostrova
Nová Guinea
StátIndonésie Indonésie, Papua Nová Guinea Papua Nová Guinea
Topografie
Zeměpisné souřadnice5° j. š., 140° v. d.
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Mapa ostrova
Výprava E. S. Vráze s českou vlajkou postupuje ke „Smetanovu pohoří“ na Nové Guineji

Geografická charakteristika

Nová Guinea je od Austrálie oddělena Torresovým průlivem. Střední část ostrova zabírá mohutná Centrální vysočina (její jednotlivé části: Pegung Tamrau, Pegunung Maoke, Pegunung, Star, Müllerovo pohoří, pohoří Owena Stanleye). Nejvyšším vrcholem ostrova a celé Oceánie je Puncak Jaya se 4884 m. Menší pohoří se táhne i podél severního pobřeží, jinak je pobřeží převážně bažinaté. Mezi nejvýznamnější řeky patří Sepik, Ramu, Fly a Mamberamo. Horní hranice lesa je ve výši cca 4000 m. Nejvyšší vrcholky jsou zaledněné.

Povrch ostrova pokrývají tropické deštné lesy. Obyvatelé jsou Papuánci, kteří mluví řadou papuánských jazyků.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.