Kuťa

Kuťa (rusky кутья; ukrajinsky кутя; polsky kutia; litevsky kūčia; bělorusky куцьця) je tradiční pokrm východoevropské kuchyně, zejména ukrajinské, polské, běloruské a litevské. Jedná se o jeden z 12 tradičních pokrmů, ze kterých se skládá štědrovečerní večeře. Kuťa se jí jen o Vánocích nebo v Rusku na pohřebních hostinách (karech).

Kuťa
Složení
pšenice, ječmen, jáhly a rýže
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tradičně se připravuje z tlučené pšenice, makových zrníček, sladu nebo medu a dodatečných surovin (oříšky, rozinky apod.). V řadě předpisů se vyskytuje mléko nebo smetana, v původních receptech bylo mléko z mletého máku. V současnosti se používají také suroviny, které dříve nebyly dostupné nebo byly velmi drahé, jako například kousky pomerančů nebo mandle.

Příprava pšenice

Pšeničná zrna jsou obalena tvrdou slupkou, která se musí před vařením odstranit, což je dost pracné a časově náročné. Na venkově se tato činnost tradičně prováděla ručně. Zrna se lehce navlhčila, nasypala do lněného pytlíku a zavázala. Dřevěným tloukem se tlouklo do sáčku, který ležel na tvrdém podkladě. Vždy po několika minutách se pytlík rozvazoval a obsah pokropil studenou vodou, aby se slupky snáze oddělovaly od zrn. Ruční zpracování 1 kg trvalo asi 15–30 minut. Pak se zrna proplachovala vodou na řídkém sítu, aby se oddělily slupky.

V současnosti se dá v obchodech koupit pšenice, kde byla tvrdá slupka oddělena mechanicky.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kutia na polské Wikipedii.

    Externí odkazy

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.