Koviljsko-petrovaradinski rit

Koviljsko-petrovaradinski rit je chráněné území (zvláštní přírodní rezervace), které zahrnuje lužní lesy řeky Dunaje mezi městy Novi Sad a Gardinovci v Srbsku. Přírodní rezervaci tvoří dvě fyzicky oddělné části; část pravého břehu mezi městy Sremski Karlovci a Petrovaradín (říční kilometr 1231-1250) a mnohem větší část levého břehu řeky od Sremských Karlovců až po obec Gardinovci (říční kilometr 1245-1251 km). Rozloha rezervace činí 4 840 ha.[2]

Zdroje k infoboxu
Koviljsko-petrovaradinski rit
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Slepé rameno Dunaje u vesnice Kovilj
Základní informace
Vyhlášení1998
Rozloha58,95 km²[1]
Poloha
StátSrbsko Srbsko
Souřadnice45°11′0″ s. š., 20°4′9″ v. d.
Koviljsko-petrovaradinski rit
Další informace
Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zatímco pravý břeh Dunaje je v této oblasti strmý, neboť evropský veletok se zde zakousává do podhůří pohoří Fruška Gora, levý břeh tvoří řada záplavových oblastí, lesů, slepých ramen a ostrovů, jakými jsou například Krčedinska ada, Koviljska ada a další.

Přírodní rezervace byla vyhlášena v roce 1998. Již roku 1989 byl Koviljsko-petrovaradínský rit prohlášen za významné hnízdiště ptactva (IBA) a v současné době je rovněž jedním z kandidátů pro lokality tzv. Ramsarské úmluvy.[2]

Vymezení ochrany

Rezervace je rozdělena do tří pásem, která požívají různý stupeň ochrany, od I. stupně (509 ha, 10,5 % rezervace), přes II. stupeň (2082 ha, 43 %) až do III. stupně (2249 ha, 43,5 %). Jako cenné jsou chráněny především lužní lesy na ostrovech Krčedinska a Koviljska ada. Zhruba 55 % území rezervace tvoří lesy. V centrální části prochází skrz rezervaci dálnice spojující města Bělehrad a Novi Sad, která překonává Dunaj po vysokém mostě.

Fauna

Čáp, žijící na území rezervace

Celá oblast není intenzivně zemědělsky využívána a slouží jak pro příležitostnou pastvu hospodářských zvířat, tak i jako domov spousty druhů divoké zvěře. Žije zde 42 druhů hmyzu, 26 druhů ryb, 11 druhů obojživelníků, 206 druhů ptáků a 26 druhů savců. Řada druhů, pro které je tato rezervace domovem, patří mezi ohrožené.

Odkazy

Reference

  1. World Database on Protected Areas.
  2. Článek na portálu vojvodinasume.rs (srbsky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.