Kostel svatého Martina (Cieszowa)

Kostel svatého Martina z roku 1751 a byl postaven v obci Cieszowa, gmina Koszęcin, okres Lublinec, Slezské vojvodství a náleží do děkanátu Sadów, diecéze gliwická, je farním kostelem farnosti Svatého Martina a následovníků v Cieszowě.

Kostel svatého Martina
v Cieszowa
Kostel v roce 2006
Místo
StátPolsko Polsko
ObecCieszowa
Souřadnice50°40′13,65″ s. š., 18°50′28,11″ v. d.
Kostel sv. Martina
Cieszowa
Základní informace
Církevřímskokatolická
Diecézegliwická
DěkanátSadów
FarnostSvatého Martina a následovníků v Cieszowé
Statusfarní kostel
Užíváníužíván
Architektonický popis
Výstavba1751
Specifikace
Stavební materiáldřevo
Další informace
Kód památkyA/72/78
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dřevěný kostel je v seznamu kulturních památek Polska pod číslem A/72/78 z 10. 3. 1978 [1] a je součástí Stezky dřevěné architektury v Slezském vojvodství.

Historie

První zmí,ka pochází z roku 1679, kdy v místě stála kaplička sv. Martina z 13. století. Původní kostel z roku 1598 byl kostelem protestantským. Kostel (současný) byl postaven v roce 1751 a jeho stavitelé ve stejném období také postavili v obci synagogu.

Architektura

Jednolodní dřevěná stavba je ukončena trojbokým kněžištěm, ke kterému ze severní strany přimyká sakristie s panskou tribunou. Hranolová věž je bedněna deskami a zakončená osmibokou bání s lucernou. Střecha kostela je sedlová krytá šindelem. Stěny kolem kostela obepínají soboty.

Interiér

Hlavní oltář je novogotický s obrazem patrona kostela sv. Martina. Boční oltáře jsou z 18 století v barokním slohu.

Hudební kruchta je podpírána čtyřmi vyřezávanými sloupy. Pod lodi kostela je krypta, ve které se do roku 1960 nacházely ostatky majitelů obce.

Jižně od kostela se nachází hřbitov.

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kościół św. Marcina w Cieszowej na polské Wikipedii.

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie Archivováno 26. 6. 2017 na Wayback Machine. [cit.2017-07-29]. Dostupné online Archivováno 26. 6. 2017 na Wayback Machine. S. 78 (polsky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.