Kosman zakrslý

Kosman zakrslý (Callithrix pygmaea) je nejmenší zástupce čeledi kosmanovitých (Callithrichidae), který obývá tropické lesy západní Brazílie, jihovýchodní Kolumbie, východního Ekvádoru a východního Peru. Je to jeden z nejmenších primátů vůbec a nejmenší opice.

Kosman zakrslý
Stupeň ohrožení podle IUCN

zranitelný[1]
(jako Cebuella pygmaea)
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Nadtřídačtyřnožci (Tetrapoda)
Třídasavci (Tetrapoda)
Řádprimáti (Primates)
Čeleďkosmanovití (Callithrichidae)
Rodkosman (Callithrix)
Binomické jméno
Callithrix pygmaea
Spix, 1823
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Synonyma
  • Cebuella pygmaea
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Kosman zakrslý byl objeven německým cestovatelem Baptistem von Spix v roce 1823 a byl považován za mládě kosmana bělovousého, za samostatný druh byl uznán až o několik desetiletí později. Byl objeven v oblasti horní Amazonky nedaleko míst, kde se stýkají hranice Peru, Brazílie a Kolumbie.

Popis

Kosman zakrslý

Kosman zakrslý má hebkou žlutohnědou srst a ocas lemovaný černými kroužky, který je o několik centimetrů větší, než celé tělo. Břicho bývá světlejší. Po většinou mají hustou srst a jeho zbarvení mu velmi pomáhá ve splynutí s prostředím, ve kterém žije. Jeho drápy jsou speciálně přizpůsobeny ke šplhání po stromech, které je pro tento druh charakteristické. Jeho tělo dorůstá sotva 14–16 cm a jeho delší ocas od 15 do 20 cm. Hmotnost samců nepřesahuje 140 g a hmotnost samic 120 g.

Biologie a chování

Kosmani zakrslí se pro svou drobnou velikost stávají častým terčem dravců a hadů, což utvrzuje i jejich prudká aktivita, ale většinou se snaží pohybovat spíše výjimečně a když už, tak se střídavým obdobím nehybné strnulosti. Jeho neobvyklou mrštnost dokazuje i fakt, že dokáže doskočit až do vzdálenosti 5 m[2]. Má dobrý sluch, horší zrak, ale skvělý hmat. Většinu svého života tráví na stromech a na zem slézá jen velice zřídka, buď za potravou, nebo s cílem přemístit se na jiný strom. Je aktivní hlavně přes den, v poledne a na večer často odpočívá. Noci tráví ve stromových dutinách a za potravou vyráží nejčastěji odpoledne. Loví nejrůznější hmyz, malé ptáky a jejich vejce, ale nepohrdne ani různými plody. Je to tvor společenský, který žije buď jen v párech, ale častěji v malých skupinkách čítajících 5 až 10 členů, kde je dominantní samice. Bohužel jeho malá velikost a roztomilý vzhled způsobily jeho tvrdé pronásledování lidmi, které kosmany zakrslé vážně ohrožuje.

Dva kosmani zakrslí v ZOO Dvůr Králové.

Samice rodí asi po 120–140denní březosti nejčastěji dvě, zřídka tři mláďata, která váží 14–27 gramů. Pečuje o ně samec a samici je předává pouze z důvodu krmení. Dospívají až ve svých 24 měsících. V zajetí se může kosman zakrslý dožít i 11 let.

Rozeznáváme u něj dva poddruhy:

  • Callithrix pygmaea pygmaea
  • Callithrix pygmaea niveiventris.

Kosman zakrslý v zoologických zahradách

Kosman zakrslý se v České republice chová celkem v devíti zoologických zahradách:

Na Slovensku je chován v Zoo Bratislava a Zoo Bojnice.

Ve světě je poměrně rozšířený a oblíbený též chov kosmana jako domácího mazlíčka.

Odkazy

Reference

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-23]
  2. Archivovaná kopie. www.fylkir-zoo.ic.cz [online]. [cit. 2007-11-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-10-14.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.