Kondominium (mezinárodní právo)

Kondominium (z latinského condominia) je území pod společnou správou (svrchovaností) dvou a více států (mocností). V historii vzniklé většinou jako kompromis řešící spory. Kondominia většinou netrvají moc dlouho, jelikož bývá problémem na obou stranách se dlouhodobě dohodnout, výjimku tvoří dodnes fungující kondominium Andorra (díky tomu, že nemá velký strategický význam).

Mezi kondominia se řadí například:

  • Anglo-egyptský Súdán – kondominium v Africe či spíše jiný typ koloniální správy v letech 18991956, s výrazně větším slovem Britů. Když se stal v roce 1914 Egypt britským protektorátem, resp. v roce 1922 vyhlásil nezávislost, vládli Súdánu pouze Britové. Až v roce 1936 byla anglo-egyptskou smlouvou část správy vrácena do rukou Egypťanům.
  • Neutrální Moresnetprusko-nizozemské (později belgické) kondominium v letech 18161919 drobné evropské neutrální území o velikosti zhruba 3,5 km², které existovalo proto, že jeho dva velcí sousedi nebyli schopni se domluvit, komu z nich má patřit, takže se rozhodli z něj vytvořit neutrální území, na jehož vládě by se mohli podílet rovným dílem.
  • Nové Hebridy – anglo-francouzské kondominium v letech 19061980, od roku 1980 Vanuatu.
  • Andorrade facto kondominium Španělska a Francie již od roku 1278, od roku 1993 nezávislý stát (knížectví) pod ochranou obou sousedních států, navíc má dva oficiální představitele (diarchie), a to francouzského prezidenta a španělského biskupa ze Séo de Urgell, kteří jsou ale zastupováni místními zástupci.

Související články

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.