Kateřina Podhorská-Kometová

Kateřina Podhorská-Kometová (rozená Kometová, psána též německy Katharina Comet, 8. listopadu 1807 Praha28. listopadu 1889 tamtéž[1]) byla česká operní pěvkyně, primadona opery Stavovského divadla v Praze, významná postava rozvoje českého operního divadla a divadla v Čechách obecně v době probíhajícího procesu Národního obrození.

Kateřina Podhorská-Kometová
Kateřina Podhorská-Kometová (kresba J. Vilímka, 1881)
Rodné jménoKateřina Kometová
Narození8. listopadu 1807
Praha
Rakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí28. listopadu 1889 (ve věku 82 let)
Praha
Rakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Místo pohřbeníOlšanské hřbitovy
Národnostčeská
Povoláníoperní pěvkyně
Manžel(ka)M. Podhorský
DětiJan Podhorský (syn)
PříbuzníTekla Batková-Podleská
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Mládí

Narodila se v Praze v rodině knihaře a kostelníka Kašpara Kometa. Brzy po narození osiřela a po krátkém pobytu u chudých pěstounů si ji roku 1811 adoptovala divadelní pěvkyně a její příbuzná Tekla Batková-Podleská[2]. Kateřina tak vyrůstala v divadelním prostředí a u své opatrovnice se školila ve zpěvu a hudbě.

Kariéra

Stavovské divadlo v Praze, stálá scéna Kateřiny Podhorské-Kometové

Své první divadelní vystoupení absolvovala rolí Nanette při premiéře opery Červená karkulka (Das Rotkäppchen) Françoise Adriena Boieldieua ve Stavovském divadle 28. listopadu 1819. Již v první inscenaci, kde byla angažována, pěvecky i herecky vynikla, hned roku 1820 tedy přijala angažmá divadelního ředitele Johanna Friedricha Rochlitze k hostování v Lipsku, kde pobyla dva roky. Dostala zde nabídku stálého angažmá, místo toho ale odcestovala se svou pěstounkou k vévodkyni Kuronské na Zaháňské panství, aby se zde společensky vzdělávala. Následně se vrátila do Prahy, kde nadále divadelně působila, především ve Stavovském divadle, a to jak v německy, tak česky zpívaných představeních. 21. února 1827 se provdala za M. Podhorského, následně začala umělecky užívat manželovo příjmení[3]. Počali spolu syna Jana.

Za svou kariéru ztvárnila více než stovku rolí v operních představeních a zpěvohrách, především od autorů zahraničních autorů GIoacchina Rossiniho, Giaccoma Meyerbeera, Wolfganga Amadea Mozarta, Gaetana Do­nizettiho, Alberta Lortzinga či Daniela Aubera, stejně tak jako řadu český rolí, v závěru své kariéry, především v operách Františka Škroupa. Spolupracovala s předními profesionály českého a německého divadla v Praze. Zde ve 20. a 30. letech 19. století platila za nejlepší českou operní pěvkyni, která svými profesními kvalitami pozvedá národní jazyk na úroveň srovnatelnou zejména s dominující němčinou. Na jeden z jejích uměleckých výkonů sepsal oslavnou báseň též básník František Ladislav Čelakovský.

Svou profesionální kariéru zakončila roku 1849 rolí Marie v opeře Václava Viléma Würfela Krakonoš, na jevišti se pak ještě několikrát nepravidelně objevovala. V srpnu roku 1889 ji ředitel Nového německého divadla Angelo Neumann zval do ředitelské lóže k premiéře Jessondy od Louise Spohra, jejíž první nastudování v Čechách Podhorská ztvárnila, z důvodu nemoci se však již nemohla zúčastnit.

Úmrtí

Kateřina Podhorská-Kometová zemřela 28. listopadu 1889 v Praze ve věku 82 let. Byla pohřbena na Olšanských hřbitovech.

Titulní role (výběr)

  • Růženka, Škroup: Dráteník (1826)
  • Romeo, Bellini: Montekové a Kapuleti (1833)
  • Theophila, Auber: Komedianti (1842)
  • Adina, Doni­zetti: Nápoj lásky (1840)

Odkazy

Reference

  1. S.R.O. (FDB.CZ), 2003-2019, Filmová databáze. Kateřina Podhorská. FDb.cz [online]. [cit. 2020-12-03]. Dostupné online. (česky)
  2. PLUS, Opera. Zapomenuté knižní poklady. Julie Brožová Malá: Hořící proud | OperaPlus [online]. [cit. 2020-12-03]. Dostupné online. (česky)
  3. Podhorská, Kateřina – Divadelní Encyklopedie. encyklopedie.idu.cz [online]. [cit. 2020-12-03]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.