Kasiope

Kasiope (Cassiope) je rod rostlin z čeledi vřesovcovité. Jsou to drobné keříky s hustě čtyřřadými drobnými listy a bílými nebo růžovými zvonkovitými květy. Rod zahrnuje 17 druhů a je rozšířen v chladných oblastech Evropy, Asie a Severní Ameriky. Jediným evropským druhem je arktická kasiope čtyřhranná (Cassiope tetragona). Některé druhy jsou pěstovány jako skalničky.

Kasiope
Kasiope plavuňovitá (Cassiope lycopodioides)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádvřesovcotvaré (Ericales)
Čeleďvřesovcovité (Ericaceae)
Rodkasiope (Cassiope)
D.Don, 1834
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kasiope čtyřhranná v severním Norsku

Popis

Zástupci rodu kasiope jsou stálezelené, trpasličí, poléhavé, vystoupavé nebo přímé keře dorůstající výšky od 2 do 30 cm. Listy jsou přisedlé, vstřícné, křižmostojné, hustě nahloučené, obvykle čtyřřadé. Čepel listů je drobná, šupinovitá, celokrajná nebo s třásnitým okrajem, bez žilnatiny. Květy jsou jednotlivé, úžlabní, stopkaté a převislé, obvykle pětičetné. Kališní lístky jsou téměř zcela volné. Koruna je bílá nebo růžová, zvonkovitá, zakončená směrem ven vyhnutými laloky. Tyčinek je 8 až 10, mají rovné nitky a nevyčnívají z květů. Semeník je svrchní, s válcovitou čnělkou zakončenou hlavatou bliznou. Obsahuje 4 nebo 5 komůrek, v každé z nich je mnoho vajíček. Plodem je kulovitá nebo vejcovitá tobolka. Plody spočívají na dlouhé stopce a obsahují mnoho drobných bezkřídlých semen.[1][2][3]

Rozšíření

Rod kasiope zahrnuje 17 druhů. Je rozšířen obtočnově v arktických a subarktických oblastech Evropy, Asie i Severní Ameriky. V Číně a západních oblastech Severní Ameriky jeho areál vybíhá k jihu. Izolovaný areál je v oblasti Himálaje a severního Myanmaru.[4] Největší počet druhů (celkem 11, z toho 6 endemických) roste v Číně. V Evropě tento rod zastupuje pouze kasiope čtyřhranná (Cassiope tetragona), druh rozšířený od Skandinávie a Špicberků přes severní Rusko, Sibiř až po ruský Dálný východ, dále v Grónsku a severních oblastech Severní Ameriky. V Severní Americe rostou celkem 3 druhy, nejdále na jih (do Kalifornie) zasahuje kasiope Mertensova (Cassiope mertensiana).[5][6]

Kasiope čtyřhranná dosahuje v severním Grónsku společně s trpasličí vrbou arktickou (Salix arctica) téměř severní hranice rozšíření kvetoucích rostlin (83° severní šířky).[7]

Původ jména

V řecké mytologii je Kassiope (Kassiopeia) krásná manželka krále Kéfeuse z Fénicie. Jejich dcerou byla Andromeda. Podle pověsti byla Kassiope pro svou pýchu za trest přikována k obloze a proměněna v souhvězdí.[8][9] Vědecké jméno Cassiope nese též rod fosilních mořských plžů z čeledi †Cassiopidae a je to i druhové jméno babočkovitého motýla Selenophanes cassiope.

Taxonomie

Rod Cassiope je v současné taxonomii čeledi vřesovcovitých řazen do podčeledi Cassiopoideae a představuje jediný rod této podčeledi. Sesterskou skupinou je podčeleď Ericoideae.[4] V minulosti byly do rodu Cassiope někdy řazeny i dva druhy, v současné taxonomii řazené do samostatného rodu Harimanella v rámci podčeledi Harimanelloideae: H. hypnoides (druh rozšířený i v severní Evropě) a H. stelleriana.

Zástupci

  • kasiope čtyřhranná (Cassiope tetragona)
  • kasiope Mertensova (Cassiope mertensiana)
  • kasiope plavuňovitá (Cassiope lycopodioides)
  • kasiope vranečkovitá (Cassiope selaginoides)
  • kasiope vzpřímená (Cassiope fastigiata)
  • kasiope Wardova (Cassiope wardii)[10][3]

Význam a pěstování

Některé druhy jsou pěstovány jako skalničky. Jsou ceněné pro svůj delikátní vzhled, jejich pěstování je však obtížné. Daří se jim v kyselé, rašelinné, vlhké půdě na světlém ale chladnějším stanovišti. Zalévat je třeba měkkou, dešťovou vodou. Rozmnožují se řízkováním v srpnu, hřížením nebo dělením.[3][10][11][12] Byly vyšlechtěny též okrasné kultivary.

Odkazy

Reference

  1. RUIZHENG, Fang; STEVENS, Peter F. Flora of China: Cassiope [online]. Dostupné online. (anglicky)
  2. WALLACE, Gary D. Flora of North America: Cassiope [online]. Dostupné online. (anglicky)
  3. KOBLÍŽEK, J. Jehličnaté a listnaté dřeviny našich zahrad a parků. 2. vyd. Tišnov: Sursum, 2006. ISBN 80-7323-117-4.
  4. KRON, K.A. Blueberries, heathers and rhododendrons [online]. Wake Forest University. Dostupné online. (anglicky)
  5. HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2016. Dostupné online. (anglicky)
  6. Plants Database. Cassiope [online]. USDA. Dostupné online. (anglicky)
  7. BILLINGS, W.D.; MOONEY, H.A. The ecology of arctic and alpine plants. Biological Reviews. 1968, čís. 43.
  8. ŠMÍD, Miloslav. Průvodce odbornými názvy rostlin. Praha: Brázda, 2002. ISBN 80-209-0302-X.
  9. GLEDHILL, David. The names of plants. [s.l.]: Cambridge University Press, 2002. Dostupné online. ISBN 978-0-521-81863-6. (anglicky)
  10. HIEKE, Karel. Praktická dendrologie 2. Praha: SZN, 1978. 07-105-78.
  11. WALTER, Karel. Rozmnožování okrasných stromů a keřů. Praha: Brázda, 2001. ISBN 80-209-0268-6.
  12. MINEO, Baldassare. Rock garden plants. A color encyclopedia. Portland, Oregon: Timber Press, 1999. Dostupné online. ISBN 0-88192-432-6. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.