Kapok

Kapok (z malajského: kapuk) je duté vlákno ze semen stromu vlnovce pětimužného (Ceiba pentandra).

Vlastnosti vlákna

Vlákna dosahují délky 10–40 mm. Protože jsou asi z 80 % dutá, váží jen 0,35 g/cm³ (říká se jim také „rostlinné peří“ nebo „rostlinné hedvábí“). Vlákno sestává ze směsi ligninu a celulózy, je silně vznětlivé, má nízkou pevnost, jemný voskovitý povrch, vysoký lesk, ve vodě se nepotápí a unese až 36násobek vlastní váhy. Kapok obsahuje zvláštní hořkou látku, která odpuzuje hmyz.

Pěstování a sklizeň

Chomáčky kapokových vláken

Kapok je tropický strom (až 70 m vysoký) původem ze Střední Ameriky. Dospělá rostlina dává několik set asi patnácticentimetrových tobolek se semeny obalenými nažloutlými vlákny.

Sklizeň a oddělování semen od vláken jsou velmi pracné, provádí se ručně. K průmyslovému zpracování se kapok dodává v lehce lisovaných balících o váze do 100 kg.

K největším pěstitelům patří Indonésie (Java), Filipíny a Ekvádor, světová roční produkce je odhadována na 120.000 tun.[1]

Podobné vlákno, tmavší barvy a podřadnější jakosti, pochází z Indie ze stromu Bombax ceiba.

Zpracování a použití

Vlákno je velmi vhodné jako výplň matrací, polštářů a jako izolační materiál. Záchranné plovací vesty se dříve z velké části plnily rounem z kapokových vláken.

Spřádání kapoku je velmi nesnadné. V posledních letech se však nabízí příze (v jemnosti do 17 tex) a tkaniny ze směsi bavlny s kapokem.[2][3]

Odkazy

Reference

  1. Vlastnosti a produkce kapok. vláken: http://studentka.sms.cz/ucebnice/prirodni_vlakna_rostlinneho_puvodu
  2. Příze s příměsí kapok. vláken (anglicky): http://www.piumafil.com/ Archivováno 18. 12. 2014 na Wayback Machine
  3. Potah na matrace obsahující kapoková vlákna: http://www.newdreams.eu/latex_calypso.html

Literatura

  • Denninger/Giese: Textil- und Modelexikon, ISBN 3-87150-848-9 Deutscher Fachverlag Frankfurt/Main 2006

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.