Kalman Kahana

Kalman Kahana (hebrejsky קלמן כהנא ; 31. května 191020. srpna 1991) byl izraelský rabín, novinář, dlouholetý politik a signatář izraelské deklarace nezávislosti. Jeho bratr Jicchak Kahan byl předsedou izraelského Nejvyššího soudu.

Kalman Kahana
קלמן כהנא
náměstek ministra školství a kultury Izraele
Ve funkci:
17. ledna 1966  15. prosince 1969
PředchůdceAharon Jadlin
NástupceAharon Jadlin
Ve funkci:
29. listopadu 1961  22. listopadu 1965
PředchůdceAmi Asaf
NástupceAharon Jadlin
Ve funkci:
4. listopadu 1951  15. srpna 1955
NástupceMoše Unna
Stranická příslušnost
ČlenstvíPoalej Agudat Jisra'el (dříve Sjednocená náboženská fronta, Náboženská fronta Tóry)

Narození31. května 1910
Úmrtí20. srpna 1991 (81 let)
Místo pohřbenížidovský hřbitov na Olivové hoře
Kneset1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9.
PříbuzníJicchak Kahan (sourozenec)
Profesepolitik, spisovatel, novinář a rabín
Náboženstvíjudaismus
CommonsKalman Kahana
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Biografie

Mládí

Narodil se v Haliči v Rakousku-Uhersku (oblast dnes se nacházející na Ukrajině). Studoval filosofii, semitské jazyky, historii a pedagogiku na Berlínské a Würzburské univerzitě a nakonec získal doktorský titul v oblasti filosofie. Následně studoval v Hildesheimerově rabínském semináři v Berlíně a stal se rabínem. Později stanul v čele berlínské studentské charedi organizace a byl členem Mladé Agudy.

Do britské Palestiny imigroval v roce 1938 a usadil se v kibucu Chafec Chajim. Po příjezdu do Palestiny se stal editorem deníku Ša'arim.

Politická kariéra

Nedlouho poté se začal zajímat o politiku, stal se členem sekretariátu výkonného výboru strany Poalej Agudat Jisra'el a rovněž zasedl v ústředním výboru stejnojmenné mezinárodní organizace. Nakonec se stal předsedou federace.

Jeho pozice, coby vůdce největšího ultraortodoxního dělnického svazu, mu zajistila místo v prozatímní státní radě a stal se rovněž jedním ze signatářů izraelské deklarace nezávislosti.

Poprvé byl zvolen poslancem Knesetu v prvních parlamentních volbách v roce 1949 za Sjednocenou náboženskou frontu (alianci Agudat Jisra'el, Poalej Agudat Jisra'el, Mizrachi a ha-Po'el ha-Mizrachi). Ve volbách v roce 1951 strana Poalej Agudat Jisra'el kandidovala samostatně a získala dva poslanecké mandáty. Jeden připadl Kahanovi, jenž stranu vedl v parlamentu. Strana se stala součástí koaliční vlády premiéra Davida Ben Guriona a z Kalmana Kahany se stal náměstek ministra školství a kultury. Později strana pomohla sesadit třetí vládu, když se s premiérem střetla nad otázkou posilování náboženského vzdělávání. Přestože nebyla zastoupena ve čtvrté, páté, ani šesté vládě, Kahana si udržel svůj post náměstka ministra školství a kultury.

Před volbami v roce 1955 se Poalej Agudat Jisra'el sloučila se stranou Agudat Jisra'el a vytvořili Sjednocenou frontu Tóry. Kahana byl zvolen poslancem za novou stranu. Ta pod společným názvem kandidovala ještě v následujících volbách v roce 1959, avšak poté se během funkčního období Knesetu rozpadla.

V následujících volbách v letech 1961, 1965 a 1969 strana kandidovala samostatně a Kahana byl jejím předsedou. Po volbách v letech 1961 a 1965 si opět udržel svůj post náměstka ministra školství a kultury.

Před volbami v roce 1973 se opět spojily zmíněné dvě strany ve Sjednocenou frontu Tóry, nicméně během funkčního Knesetu se strana opět rozpadla. V následujících volbách Poalej Agudat Jisra'el získala již jen jeden poslanecký mandát, který připadl Kahanovi, jakožto předsedovi strany.

V příštích volbách v roce 1981 se již straně nepodařilo překročit volební práh a Kahana přišel o svůj poslanecký mandát. Odešel z politiky a o deset let později zemřel.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kalman Kahana na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.