Křesťanství a homosexualita

Křesťanství nemá k homosexualitě jednotný ucelený pohled, většinově ale odmítá sexuální vztahy mezi osobami stejného pohlaví. Pozice se liší u jednotlivých denominací. Římskokatolická církev, pravoslavná církev, anglikánská církev, evangelikální a letniční církve homosexuální vztahy většinou odmítají jako odporující Boží vůli. Mezi některými protestantskými církvemi, především v západních zemích, jsou církve k homosexualitě vstřícnější. Některé uznávají registrovaná partnerství za rovnocenná s manželstvím. Jiné je neuznávají, ale žehnají párům osob stejného pohlaví. Pozice k tématu je u jednotlivých křesťanů rozdílná, a také uvnitř jednotlivých denominací existují nejrůznější názory na téma homosexuality, které nemusí odpovídat oficiálním postojům jednotlivých církví. Názorová pestrost křesťanských církví týkající se homosexuality se dobře ukazuje například u tématu Náboženské kontroverze okolo pochodu Prague Pride.

Postoje jednotlivých církví

Římskokatolická církev

Římskokatolická církev rozlišuje mezi homosexuální náklonností a chováním. Zatímco homosexuální náklonnost je podle ní neovlivnitelná, a tudíž není sama o sobě hříšná, hříšné je naopak praktikování homosexuálního styku. Po homosexuálech je tedy požadováno žít v celibátu.

Uvnitř církve jsou na téma homosexuality rozdílné názory, které se navíc liší i podle jednotlivých zemí. Vysoká míra akceptace homosexuality je především v západních zemích, dále např. Brazílii nebo na Filipínách.

Anglikánská církev

V rámci církví Anglikánského společenství je postoj k homosexualitě různý. Zatímco v anglikánských provinciích ve Spojených státech, Skotsku, Jihoafrické republice a Kanadě je postoj k homosexualitě tolerantní, většina anglikánských církví v zemích třetího světa homosexualitu odmítá.

Starokatolická církev

V západoevropských starokatolických církvích převažuje od 90. let 20. století akceptace homosexuality. Svazky osob stejného pohlaví nejsou považovány za rovnocenné manželství. Není ale odmítáno takovým svazkům žehnat.

Protestantské církve

Postoj jednotlivých protestantských církví je různý. Většina protestantských církví v západní Evropě, Spojených státech a Kanadě akceptuje homosexuální chování a mnohé církve žehnají homosexuálním párům.

Kritické názory na homosexualitu

Křesťanská kritika vůči homosexuálnímu chování vychází z určitých interpretací biblických textů. Podle některých názorů kniha Leviticus zapovídá homosexuální sex. Někteří badatelé interpretují Genesis 16:5, že ukazuje homosexuální chování jako příčinu zničení Sodomy a Gomory. Mezi novozákonní pasáže zapovídající homosexuální chování jsou Římanům 1:26-27, Korinťanům 6:9-10, Timoteus 1:10 a Juda 1:7.

Katechismus katolické církve uvádí, že muži a ženy kteří mají homosexuální sklony by měli být přijímání s úctou soucitem a citlivostí. Je třeba se vyhnout jakékoliv formě diskriminace. Na druhou stranu ale církev vyžaduje, aby homosexuální osoby dodržovaly sexuální půst, protože jediná přípustná forma sexuality je pouze styk mezi mužem a ženou v rámci manželství.

Pozitivní postoje k homosexualitě

Ve 20. století teologové jako Jürgen Moltmann, Hans Küng, John Robinson, biskup David Jenkins, Don Cupitt, a biskup Jack Spong začali zpochybňovat tradiční teologické názory a chápání biblických textů. podle nich docházelo k chybným překladům nebo se nevztahují k tomu, co dnes chápeme pod pojmem homosexualita.

Někteří křesťané věří, že docházelo ke špatným překladům a interpretacím některých textů. Liberální křesťané vycházejí z původních textů v hebrejštině a latině a interpretují je odlišně. Podle těchto interpretací jsou také verše podporující otroctví nebo nadřazený postoj mužů k ženám odporující Boží vůli a tomu, jak chápeme křesťanství. Podle těchto názorů je třeba odlišovat nemravné sexuální chování jako znásilnění, prostituci a sexuální rituály od mravného sexuálního chování v trvalých partnerských vztazích bez ohledu na sexuální orientaci.

Prof. John Boswell z Yale University tvrdil, že v dobách raného křesťanství existovaly homosexuální svazky a některé homosexuální vztahy vidí i v bibli. Podle jeho názoru začala být homosexualita postihována a trestána až od 12. století.

Desmond Tutu, bývalý anglikánský arcibiskup v Kapském Městě a nositel Nobelovy ceny míru, vnímal homofobii jako zločin proti lidskosti a přirovnával ji k apartheidu.

V současné době dochází ke zlepšování vnímání homosexuálů mezi křesťany, a to i v rámci církví, které jsou oficiálně zaměřeny proti homosexualitě.

Homosexuální křesťané a jejich organizace

Podle George Barny, který se věnoval výzkumu homosexuálních křesťanů, je křesťanů mezi homosexuály mnohem více než se předpokládalo. Mnoho z nich ale vnímá svou víru jako osobní záležitost a nezapojuje se do život církví, kde se často necítí dobře.

V Česku se homosexuální křesťané sdružují ve spolku Logos Česká republika, který má místní skupiny v Praze, Brně, Ostravě a Hradci Králové.

Postoje církví v Česku k homosexualitě

Českobratrská církev evangelická

Homosexualita je v ČCE předmětem debaty. Synodní dokument z roku 2005 nazvaný Problematika homosexuálních vztahů'[1] je nesen v liberálním duchu a vyznívá ve prospěch akceptace homosexuálního soužití. Evangelíci tradičně poskytují prostory pro aktivity mezidenominačního spolku Logos, jehož cílem je integrace gayů a leseb do společnosti i církví.

Slezská církev evangelická augsburského vyznání

SCEAV zaujímá v záležitosti homosexuality konzervativní postoje. Podle dokumentu z roku 2006 nazvaného Stanovisko SCEAV k otázce homosexuality[2] je sexuální soužití osob stejného pohlaví hříchem a nemůže mu být žehnáno.

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Christianity and homosexuality na anglické Wikipedii a Homosexualität und Christentum na německé Wikipedii.

  1. Archivovaná kopie. www.e-cirkev.cz [online]. [cit. 2016-06-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-04-17.
  2. http://www.sceav.cz/cs/component/k2/item/899-stanovisko-sceav-k-otázce-homosexuality?start=1

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.