Queer teologie

Queer teologie je teologická metoda, která se vyvinula z filosofického přístupu queer teorie. Stojí na principech filosofů Michela Foucaulta, Gayle Rubina, Eve Kosofsky Sedgwick a Judith Butler. Jedná se o jeden z proudů teologie osvobození.[1] Queer teologie pracuje s předpokladem, že genderová nonkonformita a homosexualita byly přítomny v průběhu celých dějin lidstva včetně biblických dob. Původně se queer teologie dělila na lesbickou teologii a gay teologii. Později byly tyto směry sloučeny pod inkluzivní název queer teologie.

Terminologie

Queer teologii lze chápat jako:

  1. Teologii vytvářenou LGBTQI křesťany a pro LGBTQI křesťany se zaměřením na jejich specifika.
  2. Teologii, která cíleně odporuje sociálním a kulturním normám týkajících se genderu a sexuality. Snaží se odhalovat skryté teologické perspektivy.
  3. Teologii která ohrožuje a dekonstruuje hranice s ohledem na sexuální a genderovou identitu.

Původ termínu sahá do 90. let, kdy J. Michael Clark navrhl termín profeministická gay teologie a Robert Goss použil název queer teologie.

Představitelé

Literatura

  • John Boswell: Christianity, Social Tolerance, and Homosexuality. University of Chicago Press, Chicago 1980.
  • Robert Goss: Jesus ACTED UP! A Gay and Lesbian Manifesto. HarperCollins, 1993.
  • Marcella Althaus-Reid: Indecent Theology. Theological Perversions in Sex, Gender and Politics. Routledge, Londýn/New York 2000.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Queer theology na anglické Wikipedii.

  1. Queer teorie a teologie osvobození: Nástup sexuálního subjektu v teologii | Getsemany. www.getsemany.cz [online]. [cit. 2017-12-27]. Dostupné online.

Související články

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.