Křížatkotvaré

Křížatkotvaré (Commelinales) je řád jednoděložných rostlin. Podle současné taxonomie zahrnuje 5 převážně tropických čeledí, z nichž jsou významnější křížatkovité, krvenkovité a modráskovité.

Křížatkotvaré
Křížatka obecná (Commelina communis)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádkřížatkotvaré (Commelinales)
Mirb. ex Bercht. & J.Presl, 1820
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pojetí řádu

Pojetí řádu se v jednotlivých taxonomických systémech velmi měnilo. Starší taxonomické systémy měly řád často úžeji vymezen a řadily se sem jiné čeledi. Např. Tachtadžjanův systém sem řadí pouze křížatkovité (Commelinaceae). Cronquistův systém sem řadí 4 čeledi, kromě vlastních Commelinaceae také Rapateaceae, Xyridaceae a Mayacaceae, které APG II řadí pod lipnicotvaré (Poales). V pozdějších aktualizacích systému APG (APG III, APG IV) se již pojetí řádu nezměnilo.

Popis

Je to převážně tropický řád, řidčeji s přesahem až do teplejších částí mírného pásma. V Evropě zcela chybí, jen adventivní výskyt. Jedná se o většinou vytrvalé byliny, zřídka jednoleté. Jsou to normální suchozemské rostliny, ale jsou zde i rostliny bahenní až vodní, např. čeleď modráskovité (Pontederiaceae), najdeme zde jednodomé i dvoudomé rostliny. Mají často oddenky nebo hlízy. Listy jsou často v přízemní růžici, většinou střídavé, jednoduché, řapíkaté nebo přisedlé, žilnatina souběžná až zpeřená, čepele jsou někdy isobifaciální (jezdivá). Květy jsou jednotlivé nebo v květenstvích. Jsou pravidelné nebo celkem často nepravidelné, zygomorfické. Okvětí se skládá nejčastěji ze 6 okvětních lístků, je volné nebo srostlé. Tyčinek je nejčastěji 6, zřídka 1 nebo 3. Gyneceum je srostlé nejčastěji ze 3 plodolistů, semeník je svrchní. Plodem je nejčastěji tobolka, řidčeji oříšek nebo peckovice (popř. jednosemenná bobule).

Taxonomie

křížatkotvaré

 Commelinaceae

 Hanguanaceae

 Philydraceae

 Haemodoraceae

 Pontederiaceae

Přehled čeledí

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.