Julia Childová
Julia Childová, nepřechýleně Julia Child, rodným jménem Julia Carolyn McWilliams (15. srpna 1912, Pasadena, USA – 13. srpna 2004, Montecito, USA) byla americká kuchařka, propagátorka francouzské kuchyně, autorka knih o vaření a moderátorka televizních kulinářských pořadů.
Julia Childová | |
---|---|
Narození | 15. srpna 1912 Pasadena |
Úmrtí | 13. srpna 2004 (ve věku 91 let) Santa Barbara |
Příčina úmrtí | selhání ledvin |
Povolání | spisovatelka, kuchařka a televizní moderátorka |
Národnost | Bílí Američané |
Alma mater | Smith College The Branson School |
Významná díla | The French Chef |
Ocenění | Národní ženská síň slávy (2007) National Book Award Žijící legenda Knihovny Kongresu rytíř Řádu čestné legie Daytime Emmy Award … více na Wikidatech |
Manžel(ka) | Paul Cushing Child (1946–1994) |
Rodiče | John McWilliams Jr.[1] a Julia Carolyn Weston[1] |
Podpis | |
multimediální obsah na Commons | |
Seznam děl v Souborném katalogu ČR | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Život
Narodila se 15. srpna 1912 v Pasadeně v Kalifornii v rodině podnikatele Johna McWilliamse, Jr. a jeho ženy Julie Carolyn Westonové, dcery Byrona Westona, zakladatele papírenské společnosti Weston Paper Company. Byla nejstarší ze tří dětí, měla bratra Johna a sestru Dorothy. Po dokončení základního a středního vzdělání pokračovala ve vysokoškolském studiu na Smith College v Northamptonu v Massachusetts, kde v roce 1934 získala diplom z angličtiny. Od mládí se věnovala též sportu, zejména tenisu, golfu a basketbalu, kde mohla uplatnit svoji výšku (1,88 m). Julia vyrostla na stravě, která se podávala v jejich rodině a která se řídila kulinářskými zvyklostmi Nové Anglie, odkud pocházela její matka. O vaření se příliš nezajímala až do doby, kdy potkala svého budoucího manžela Paula, který pocházel z rodiny s velkým zájmem o gastronomii.
Po ukončení univerzitních studií odešla do New Yorku, kde pracovala jako kreativní textařka v reklamním oddělení nábytkářské firmy
W. & J. Sloane. Do Kalifornie se vrátila v roce 1937 a čtyři roky psala pro místní tisk a spolupracovala s charitativní organizací Junior League v Pasadeně.
- Druhá světová válka
Julia se během války zapojila do činnosti Office of Strategic Services (OSS), americké vojenské zpravodajské služby, jejímž úkolem byl sběr a analýza informací o zemích, které byly ve válce proti USA. Pracovala nejdříve ve Washingtonu a v roce 1944 byla poslána do Kandy na Cejlonu (nyní Srí Lanka) a později do Kchun-mingu v Číně. Tam se seznámila s Paulem Cushingem Childem, též pracovníkem OSS. Oddáni byli 1. září 1946 v Lumberville v Pensylvánii, potom se přestěhovali do Washingtonu. Paul Cushing Child pocházel z New Jersey a jako umělec a básník žil delší dobu v Paříži. Po válce nastoupil do diplomatických služeb (United States Foreign Service).
- Poválečné období
V roce 1948 se manželé přestěhovali do Paříže, kde byl Paul C. Child pověřen prací pro USIA, vládní informační agenturu USA. Zde se Julia Childova poprvé seznámila s francouzskou kuchyní a postupně pronikala do jejích tajů a zvyklostí. Pár neměl žádné děti a Julia věnovala svůj čas péči o manžela, domácnost a vaření. V Paříži navštěvovala známou školu vaření „Le Cordon Bleu“ a studovala soukromě u Maxe Bugnarda a dalších mistrů kuchařů. Stala se členkou dámského klubu vaření „Le Cercle des Gourmettes“, jehož prostřednictvím se seznámila se Simone Beckovou a Louisette Bertholleovou. V roce 1951 pak začaly vyučovat americké ženy vaření v pařížské kuchyni Julie Childové a svoji netradiční školu nazvaly „L' école des trois gourmandes“ (Škola třech milovníc jídla). Jejich spolupráce pak vyústila v napsání dvoudílné kuchařské knihy Mastering the Art of French Cooking. Julia cestovala po Evropě, ověřovala a publikovala vyzkoušené recepty. Po návratu do vlasti se s manželem usadili v Cambridge ve státě Massachusetts. Do Francie se ale příležitostně vraceli do domu v kopcích nad Cannes, který nechala postavit Julia v roce 1963. Věnovala ho spoluautorce obou dílů Mastering the Art of French Cooking Simone Beckové a jejímu manželovi Jeanu Fischbacherovi.
V roce 1961 vyšla v nakladatelství Alfred A. Knopf její první kniha s kulinářskou tematikou Mastering the Art of French Cooking, která se velmi dobře prodávala a vzbudila v Americe velký zájem o francouzskou kulturu a gastronomii. Po jejím úspěchu začala Julia Childová psát články do pravidelné rubriky v novinách The Boston Globe, stala se protagonistkou mnoha televizních pořadů o vaření, k nimž vydala další kuchařské knihy. V roce 1970 vyšel 2. díl Mastering the Art of French Cooking, po němž následovala televizní show, ve které Julia vařila podle uveřejněných receptů. Jejím blízkým spolupracovníkem při televizních pořadech i psaní kuchařských knih se stal mezinárodně uznávaný francouzský kuchař Jacques Pépin. Její manžel Paul navrhl zařízení její kuchyně v televizním studiu, přizpůsobené její vysoké postavě, pořizoval fotografickou dokumentaci do jejích kuchařských knih a staral se o uspořádání obsáhlé sbírky receptů.
- Poslední roky a závěr života
Paul C. Child byl o 10 let starší než jeho žena Julia a zemřel v roce 1994 po sérii záchvatů v pečovatelském domě, kam byl umístěn v roce 1989. V roce 2000 obdržela Julia Childová nejvyšší francouzské státní vyznamenání Ordre national de la Légion d'honneur (Řád čestné legie)[2] a byla jmenována členkou American Academy of Arts and Sciences. Julia Childová se v roce 2001 přestěhovala do domova důchodců, svůj dům, ve kterém žila více než čtyřicet let i s kanceláří věnovala Smith College, která později dům prodala. Zařízení její kuchyně z televizní show, doplněné později o její kultovní měděné kuchyňské nádobí je umístěno v National Museum of American History, patřícím pod Smithsonian Institution ve Washingtonu.[3] Její poslední knihou byla autobiografie My Life in France, kterou spolu s ní sestavil její prasynovec, spisovatel Alex Prud'homme a která vyšla posmrtně v roce 2006.
Julia Childová zemřela na selhání ledvin 13. srpna 2004 v Montecito v Kalifornii, 2 dny před svými 92. narozeninami. Na její počest byl pojmenován kultivar růže Julia Child, známý pro své žluté květy.[4]
Dílo
Knihy o vaření (výběr)
Autobiografie
- 2006 My Life in France
- česky vyšlo
- 2014 Umění francouzské kuchyně : světoznámá bible kulinářského umění, základní příručka všech milovníků francouzské kuchyně, 1. díl (Mastering the Art of French Cooking ), spolu se Simone Beckovou a Louisette Bertholleovou, přeložil Jan Sládek, Jota, Brno, ISBN 978-80-7462-441-4
- 2015 Umění francouzské kuchyně ..., 2. díl (Mastering the Art of French Cooking, Volume Two) spolu se Simone Beckovou, přeložil Jan Kozák, Jota, Brno, ISBN 978-80-7462-866-5
- 2016 Můj život ve Francii (My Life in France) s Alexem Prud'hommem, Jota, Brno, ISBN 978-80-7462-982-2
Televizní pořady (výběr)
- 1963–1973 The French Chef
- 1978–1979 Julia Child & Company'
- 1983–1985 Dinner at Julia's
- 1989 The Way To Cook (6 hodinových videokazet)
- 1992 A Birthday Party for Julia Child: Compliments to the Chef
- 1993 Cooking In Concert: Julia Child & Jacques Pépin
- 1993–1994 Cooking with Master Chefs: Hosted by Julia Child (16 epizod)
- 1994–1996 In Julia's Kitchen with Master Chefs (39 epizod)
- 1996–1998 Baking with Julia (39 epizod)
- 1999–2000 Julia & Jacques Cooking at Home (22 epizod)
- 2000 Julia Child's Kitchen Wisdom (dvouhodinový speciál)
Julia Childová v médiích
Film
- 2009 Julie a Julia, americký film režisérky a scenáristky Nory Ephronové natočený podle autobiografické knižní předlohy My Life in France Alexe Prud'hommea a monografie Julie Powellové Julie & Julia – můj rok nebezpečného vaření. Julii Childovou ztvárnila Meryl Streepová, Julii Powellovou si zahrála Amy Adamsová.
Divadlo
- 1989 Bon Appétit!, jednoaktová opera amerického skladatele Lee Hoibyho, jejíž libreto vzniklo na základě jedné z epizod televizního pořadu o vaření The French Chef. Julii Childovou ztvárnila muzikálová herečka Jean Stapletonová
Nadace Julie Childové
V roce 1995 Julia Childová založila vlastní charitativní nadaci The Julia Child Foundation for Gastronomy and Culinary Arts pro získávání grantů na podporu a rozvoj gastronomie a kulinářského umění ve světě. Z Massachusetts se sídlo nadace přesunulo do Santa Barbary v Kalifornii. [5] Po Juliině smrti v roce 2004, nadace poskytuje granty neziskovým organizacím a na svých stránkách zveřejňuje jejich příjemce s popisem organizace a poskytnutého grantu. Jedním z příjemců je například Heritage Radio Network, nezávislá nezisková společnost celosvětově působící v oblasti potravin, nápojů a zemědělství.
Ocenění (výběr)
- 1965: Peabody Award for Personal Award for The French Chef
- 1966: Emmy for Achievements in Educational Television- Individuals for The French Chef
- 1980: U.S. National Book Awards for Current Interest (hardcover) for Julia Child and More Company
- 1996: Daytime Emmy Award for Outstanding Service Show Host for In Julia's Kitchen with Master Chefs
- 2001: Daytime Emmy Award for Outstanding Service Show Host for Julia & Jacques Cooking at Home
Galerie
- Julia Childová v televizním kuchařském kurzu
- Kuchyně Julie Childové z televizní kulinářské show
Kultivar růže Julia Child
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Julia Child na anglické Wikipedii.
- Leo van de Pas: Genealogics.org. 2003.
- French Legion of Honor
- Julia Child's Kitchen at the Smithsonian
- Julia Child Rose Bush. www.allaboutrosegardening.com [online]. [cit. 2016-11-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-11-25.
- The Julia Child Foundation for Gastronomy and Culinary Arts. www.juliachildfoundation.org [online]. [cit. 2016-11-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-12-07.
Literatura
- POWELLOVÁ, Julie. Julie and Julia: 365 Days, 524 Recipes, 1 Tiny Apartment Kitchen. Londýn: Penguin Books Ltd, 2005. 320 s. Dostupné online. ISBN 9780316109697. (anglicky)
- SHAPIRO, Laura. Julia Child: A Life. [s.l.]: Viking Penguin (USA), 2007. 208 s. ISBN 978-0-14-311644-8. (anglicky)
- RILEY FITCH, Noël. Appetite for Life: The Biography of Julia Child. [s.l.]: Anchor Books, 2012. 613 s. ISBN 978-0307948380. (anglicky)
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Julia Childová na Wikimedia Commons
- Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Julia Childová
- Julia Childová v Internet Movie Database (anglicky)