Josef Kopertinský

Svatý Josef Kopertinský (někdy též Kupertinský), vlastním jménem Josef Desa (17. června 1603 Copertino v Itálii18. září 1663 Osimo) byl františkánský mnich (minorita), známý svou údajnou schopností levitovat; je patronem pilotů, letců, cestujících letadlem, kosmonautů, parašutistů a také špatných studentů a studentů skládajících zkoušku.

Svatý
Josef Kopertinský
kněz
Datum narození17. června 1603
Místo narozeníCopertino, Itálie
Datum úmrtí18. září 1663
Místo úmrtíOsimo
Svátek18. září
Blahořečen24. února 1753 papežem Benedikt XIV.
Svatořečen16. července 1767 papežem Klementem XIV.
Úřadyřeholník - minorita
Uctíván církvemiřímskokatolická církev a církve v jejím společenství
Atributylevitující, krucifix
Patronemza dobré zkoušky, za obrácení hříšníků, kosmonautů, amerických pilotů za druhé světové války
Levitující sv. Josef Kopertinský na obrazu Ludovica Mazzantiho

Život

Prožil 14 let v Assisi (místě působení svatého Františka); 28. března 1628 byl vysvěcen na kněze. Byl znám jako „létající světec“ a mystik. Upadal do extáze, kdykoli viděl obraz Ježíše, Panny Marie, Svatého Františka z Assisi – vydal ze sebe výkřik a pak se vznášel ve vzduchu hodinu až tři hodiny. Jeho levitace se často opakovaly. Věřící se sbíhali v údivu, zatímco lékaři a vědci ho podrobovali kontrolám, aby mohli pochopit, jak je to možné.

Jeho lety vzduchem přitahovaly velké zástupy. Svaté oficium (inkvizice) dostalo anonymní dopis: „Zde v Puglii je jeden 33letý fráter, který ze sebe dělá mesiáše a táhne za sebou davy.“ Přestože nikdy ze sebe mesiáše nedělal, stanul Josef před tribunálem, ale nikdo se ho neodvážil odsoudit, protože se vznášel i před zraky papeže a shromážděných kardinálů. Když preláti viděli tento zázrak na vlastní oči, stali se jeho obdivovateli. Až do smrti byl pod dohledem inkvizice držen v izolaci a nuceném vyhnanství.

24. února 1753 byl blahořečen a 18. září 1767 svatořečen.

Odkazy

Literatura

  • SCHAUBER, Vera; SCHINDLER, Hanns Michael. Rok se svatými. 2. vyd. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 1997. 702 s. ISBN 80-7192-304-4.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.