Johann Heinrich Bösenselle

Johann Heinrich Bösenselle (latinsky Henricus Antonius Bösenselle, česky Jindřich Antonín Boesenselle; 1719, Vestfálsko18. září 1767, Olomouc) byl německý právník, profesor práva a první světský rektor Olomoucké univerzity.

Prof. Jur. Dr. Johann Heinrich Bösenselle
NarozeníVestfálsko
Úmrtí18. září 1767
Olomouc
Povolánípedagog a advokát
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Život

Původem z Vestfálska, Johann Heinrich Bösenselle přijal pozici na právnické profesuře Olomoucké univerzity (současně také olomoucké stavovské akademie) v roce 1751. Společně s profesorem Josefem Antonínem Sommerem se snažili pozvednout kvalitu výuky práva v Olomouci. Výuka se rozšířila o mezinárodní, veřejné a přirozené právo, vyučované podle Grotia a Vitoria.[1] Bösenselle také vyučoval historii a státovědu Imperii Romano-Germanici podle Johanna Jacoba Mascova. V roce 1755 pak došlo k prodloužení výuky práva na tři roky, přičemž probíhala 10 měsíců ročně.[2]

Od padesátých let 18. století probíhal zápas mezi císařovnou Marii Terezií a jezuity o moc nad univerzitou. Jezuité univerzitu kontrolovali od jejího založení v roce 1573 a pozice Rectora Magnifica automaticky připadala rektorovi jezuitské koleje. Císařovna nejprve rozhodla, že Rectora Magnifica bude volit akademická obec. Nicméně i volba v roce 1765 vedla k obsazení pozice teologem, načež se císařovna rozhodla vzít celou věc pevně do svých rukou, a v roce 1766 jmenovala nejvyšším hodnostářem univerzity Johanna Heinricha Bösenselleho.[3]

Odkazy

Reference

  1. GERYK, Josef. Osvícenské právnictví - základ novodobého práva. Brno: Masarykova Univerzita, 2009.
  2. NAVRÁTIL, Jan. Kapitoly z dějin olomoucké univerzity. Přerov: Profil
  3. D'ELVERT, Christian. Geschichte der Studien-, Schul- und Erziehungs- Anstalten in Mähren und Oesterreichisch Schlesien, insbesondere der olmützer Universität, in den neueren Zeiten. Brno: Gesellschaft zur Beförderung des Ackerbaues, der Natur- und Landeskunde, 1857. (Schriften der Historisch-Statistischen Section der K.K. Mährisch-Schlesischen Gesellschaft des Ackerbaues, der Natur- und Landeskunde; sv. 10). Dostupné online. (německy)

Související články

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.