Johan Galtung
Johan Galtung (* 24. října 1930, Oslo, Norsko) je norský profesor Institutu Transcend, jehož je spoluzakladatelem. Pro něj také, spolu s ostatními, vyvinul metodu Transcend „nenásilné transformace konfliktů k míru a rozvoji“.
Johan Galtung | |
---|---|
Narození | 24. října 1930 (91 let) Oslo, Norsko |
Alma mater | Univerzita v Oslu |
Povolání | matematik, politolog, sociolog, vysokoškolský učitel a spisovatel |
Zaměstnavatelé | Říšská univerzita v Groningenu Univerzita Sóka Univerzita Čúó International Christian University Univerzita Kwansei Gakuin Univerzita Ricumeikan |
Ocenění | Cena za správný život (1987) Humanist Prize (1988) Jamnalal Bajaj Award (1993) Brageprisen i faglitteratur/sakprosa (2000) Cena Norské sociologické asociace (2001) … více na Wikidatech |
Choť | Ingrid Eide (1956–1968) |
Děti | Andreas Galtung |
Rodiče | August Galtung a Helga Holmboe |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Život a dílo
Je považován za průkopníka výzkumu míru a konfliktů a metod nenásilných řešení konfliktů. V roce 1959 založil také Mezinárodní institut výzkumu míru (International Peace Research Institute, PRIO) v Oslu, první svého druhu v Evropě (poznámka: fundovaný výzkum míru a konfliktů přišel z USA), a stal se jeho vedoucím výzkumu, v roce 1970 ředitelem. V roce 1964 založil Časopis výzkumu míru (Journal of Peace Research). V roce 2000 založil Severský institut pro mírový výzkum (Nordic Institute for Peace Research, NIFF).
V letech 1969 až 1977 byl prvním profesorem pro výzkum míru a konfliktů ve Skandinávii, na Univerzitě v Oslo. Dále byl profesorem řady univerzit, mezi nimi v Santiagu de Chile, na Univerzitě OSN v Ženevě, na Princetonské a Havajské univerzitě v USA, mimo dalších pověření v řadě akademických institucí.
Galtung je také důvěrníkem několika mezinárodních rad pro výzkum a poradcem několika mezinárodních organizací, včetně OSN.
Vedle svých knih publikoval řadu empirických, teoretických ale i populárních článků k problémům výzkumu míru a konfliktů. Na mezinárodních kongresech, jako i v práci s veřejností, se věnuje hledání nových, interdisciplinárních řešení.
Poukazuje na rozhodující roli solidních a kompetentních medií v nenásilné transformaci konfliktů k rozvoji společnosti a hospodářství.
Galtung je spojován s koncepty, které vyvinul nebo zavedl, zejména:
- strukturální násilí – systém opatření, kterými ten který režim omezuje rozvoj individuí jím ovládaných a jemu podřízených subjektů, a zabraňuje, aby dosáhly svých plných možností. Součástí takových represivních systémů jsou např. podpora nebo využívání rasismu, sexismu, xenofobie a jiných forem dělení a ovládání společnosti.
- negativní a pozitivní mír – koncept vycházející z poznání, že mír může být více než negativní mír, tedy pouhá absence násilného konfliktu a ukazuje na řadu (možných) vztahů ve společnosti, mezi státy a skupinami zúčastněných v konfliktech, a popisuje instrumenty, které umožňují je posílit tak, aby tyto vztahy přispěly k lepší spolupráci a vzájemné podpoře pozitivního míru.
Účastní se veřejných debat, i na vysoké úrovni, které i pořádá (o možnostech nenásilných řešení konfliktů, bránících míru nebo rozvoji méně vyvinutých zemí a společností; o otázkách zbrojení a obrany; o Norsku a Evropské unii).
Je také mediátorem mezinárodních konfliktů, do dnešní doby v téměř padesáti konfliktech ve světě – jako například na Srí Lance, v Afghánistánu, na Kavkaze, v Ekvádoru.
Je nositelem řady mezinárodních cen a ocenění, včetně v roce 1987 obdržené Right Livelihood Award (RLA), udělované ve švédském parlamentu den před Nobelovou cenou (cena je spíše známá jako „alternativní Nobelova cena“)..
Bibliografie
- Gandhi's political ethics (1955, Gándího politická etika), spolu s filosofem Arne Næssem
- Theory and Methods of Social Research (1967, Teorie a metody sociálního výzkumu)
- Members of Two Worlds (1971, Členové dvou světů)
- Peace, violence and imperialism (1974, Mír, násilí a imperialismus)
- Peace Research – Education – Action (1975, Mírový výzkum – vzdělání – činy)
- A Shaping Nightmare (1983, Formující zlý sen)
- Europe in the Making (1989, Rozdělaná Evropa)
- Global Glasnost: Toward a New World Information and Communication Order? (1992, Globální glasnost: K novému světovému pořádku informací a komunikace?) spolu s R. C. Vincentem
- Choose Peace: A Dialogue Between Johan Galtung and Daisaku Ikeda (1995, Vyber si mír: Rozhovor mezi Johanem Galtungem a Daisakem Ikedou)
- Peace by Peaceful Means: Peace and Conflict, Development and Civilization – PRIO S. (1996, K míru bez násilí: O míru, konfliktech, rozvoji a civilizaci)
- Searching for Peace: The Road to Transcend (2002, Hledání míru: Na cestě k Transcendu), spolu s Carl G. Jacobsenem, Kai Frithjof Brand-Jacobsenem
- Transcend and Transform: An Introduction to Conflict Work (2004, Transcendovat a transformovat: Úvod do práce nenásilných řešení konfliktů.)
- Pax Pacifica: Terrorism, The Pacific Hemisphere, Globalisation, And Peace Studies (2005, Pacifický mír: Terorismus, pacifická polokoule, globalisace a mírová studia)
Autobiografie:
- Johan without land (2000, Johan bezdomovec)
Odkazy
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Johan Galtung na Wikimedia Commons
- Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Johan Galtung
- http://transcend.org/ – Transcend, A Peace and Development Network and Organization for Conflict Transformation by Peacefull Means (Transcend, organizace a síť pro transformaci konfliktů nenásilnou cestou), a tam i:
krátká biografie, 26.1.2005 - https://web.archive.org/web/20050822194055/http://www.prio.no/ – International Peace Research Institute (Mezinárodní institut výzkumu míru), Oslo
- http://www.uio.no/ – Univerzita Oslo
články, media:
- Řešení konfliktů je vysoce kreativní záležitost překlad interview v curyšské Weltwoche 36/02, 5. 9. 2002 (Vladimír Rott), v Britských listech
- video klipy Johana Galtunga, červen 2005