Jindřich z Almainu

Jindřich z Almainu (anglicky Henry of Almain, francouzsky Henri d'Almayne, listopad 1235, hrad Haughley13. března 1271, Viterbo)[1] byl syn Richarda Cornwallského a účastník osmé křížové výpravy. Při návratu byl zavražděn svými příbuznými, Dante Alighieri jej v této souvislosti zmínil v Božské komedii v kapitole Peklo.

Jindřich z Almainu
Narození listopad 1235
hrad Haughley
Úmrtí 13. března 1271
Viterbo
Pohřben klášter Hailes
Manželka Konstancie z Montcada
Dynastie Plantageneti
Otec Richard Cornwallský
Matka Isabela Marshalová
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Jindřichova smrt ve Viterbu

Jindřich byl jedním ze synů Richarda Cornwallského a jeho první ženy Isabely, dcery Viléma Maréchala. Jako synovec krále Jindřicha III. a Simona z Montfortu na počátku války baronů váhal mezi oběma stranami a nakonec se rozhodl pro stranu monarchistů a byl jedním ze Simonových zajatců po bitvě u Lewes. Byl držen na hradě Wallingford, cestoval jako Simonův kurýr na francouzský dvůr a po prohře baronů u Eveshamu byl propuštěn. Roku 1268 společně s bratrancem Eduardem přijal kříž. Ještě před odchodem na křížovou výpravu se 5. či 15. května 1269 ve Windsoru oženil s Konstancií, dcerou Gastona z Montcada[2] a vdovou po aragonském infantovi Alfonsovi.

V listopadu 1270 společně s Eduardem a bratrem Edmundem přistál v Tunisu. Eduard jej pak poslal zpět do Francie, aby v době jeho nepřítomnosti spravoval Gaskoňsko. Jindřich byl při cestě ve chvíli modlitby v kostele ve Viterbu zákeřně přepaden a ubodán svými bratranci Vítem a Simonem, syny Simona z Montfortu. Byla to pomsta za opuštění řad vzbouřenců proti králi a brutální vraždu jejich bratra a otce u Eveshamu. Ostatky zavražděného Jindřicha byly dopraveny do Anglie, kde nechal Richard Cornwallský vyjmout z jeho těla srdce a pochoval jej ve Westminsteru. Tělo bylo uloženo k poslednímu odpočinku v klášteře Hailes.

Odkazy

Reference

  1. WEIR, Alison. Britain's Royal Families. London: Vintage Books, 2009. 400 s. ISBN 009953973X. S. 71. (anglicky)
  2. Britain's Royal Families, str. 71

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.