Jadernička moravská

Jadernička moravská (Malus domestica 'Jadernička moravská') je ovocný strom, kultivar druhu jabloň domácí z čeledi růžovitých. Řadí se mezi podzimní až zimní odrůdy jabloní.

Jadernička moravská - stará odrůda jablek

Původ

Je to velmi stará odrůda, která vznikla jako náhodný semenáč neznámého původu. Je dodnes ceněná a velmi oblíbená pro své šťavnaté žluté plody, velmi dobré příjemně kořenité chuti. Jadernička moravská je krajová odrůda, která byla v minulosti hojně pěstována v oblastech východní Moravy – na Valašsku, Zlínsku a ve Slezsku. V poslední době jaderničku začaly relevantní promoravské spolky a strany označovat za moravský národní strom.

Charakteristika

Růst stromu je bujný, vytváří mohutné kulovité, ve stáří mírně převislé koruny u kterých je nutný častý průklest. Pěstuje se na semenáčích ve tvaru polokmen nebo vysokokmen v zahradách, extenzivních sadech, případně volně v krajině. Dříve se občas vysazovala i u cest v stromořadích, ale pro mohutné rozložité koruny na tato místa není příliš vhodná. Jadernička moravská je velmi dobrou kmenotvornou odrůdou a proto se často využívá jako podnož pro jiné kulturní odrůdy. Má velkou odolnost vůči zimnímu mrazu a i květy jsou odolné proti jarním mrazíkům.

Plod má nepravidelný tvar kuželovitého až vejčitého tvaru, někdy je tvar protáhlý jako např. u odrůdy Ovčí hubičky. Velikost plodu je malá až střední, barva dužniny je bílá, chuť je sladkonavinulá až kyselá, kořenitá. Šťavnatost je střední, později sušší, má sklon k moučnatění. Barva jablka je světle zelená, při vyzrání světle žlutá s načervenalým líčkem. Jablko zraje od druhé poloviny září do první poloviny října. Konzumní zralost nastává koncem října až začátkem listopadu, skladovat se dá do ledna. Skladováním ztrácí šťavnatost a chuť. Jadernička moravská plodí poměrně pravidelně, ale do plodnosti nastupuje velice pozdě, mezi 12. – 15. rokem.[1] Odrůda je vhodná k přímé konzumaci, ale i k zpracovaní a k destilaci na pálenky, či víno.

Jadernička moravská je náchylnější ke strupovitosti, vůči padlí je odolná. Pěstovat se dá ve všech polohách, i v podhorských oblastech, do nadmořské výšky 600 m n.m. Stromy této odrůdy pěstované na vysokokmenech jsou velmi dlouhověké.

Zajímavostí u této odrůdy je, že Jaderničku moravskou konzumují bez problémů mnozí lidé, kterým jablka jiných odrůd tvoří zažívací problémy.[2]

Další názvy odrůdy

Chroupě kravařské, Vinné, Jadernice, Jablko vinné, Rozmarýnky, Jadernička valašská, Moravská jadernička, Kuhländer Gulderling, Mährischer Gulderling, Guldering de Moravia, Pepin de Moravie, Vinary.

Odkazy

Reference

  1. Jabloň Jadernička moravská. www.fotodoma.cz [online]. [cit. 2021-07-03]. Dostupné online.
  2. Staré odrudy - Jabloně – staré odrůdy - Jabloň 'Jadernička moravská' - Ovocné stromy. www.stareodrudy.org [online]. [cit. 2021-07-03]. Dostupné online.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.