Hraniční přechod Horgoš-Röszke

Hraniční přechod Horgoš-Röszke (maďarsky Röszke-Horgos határátkelőhely, srbsky Гранични прелаз Хоргош-Реске/Granični prelaz Horgoš-Reske) je dálniční hraniční přechod mezi Maďarskem a Srbskem, hlavní co do počtu odbavených vozidel. Jedná se o klíčovou spojnici mezi oběma zeměmi. Pro Srbsko pak představuje spolu s hraničním přechodem Bajakovo-Batrovci bránu do Evropské unie.

Letecký pohled na hraniční přechod

Z hraničního přechodu pokračuje severním směrem dálnice M5 směrem do Szegedu, Kiskunfélegyházy a Budapešti a na jih po srbském území vede dálnice sěmrem do Subotice, Nového Sadu a Bělehradu.

Hraniční přechod byl slavnostně otevřen v říjnu 2006.[1] Na jeho výstavbu přispěla Evropská unie částkou 10 milionů EUR. Ve své době se jednalo o druhou největší investici z evropských peněz v Srbsku (po Mostu Svobody v Novém Sadě). Přestože byl původně plánován jako značně kapacitní přechod, který odbavení mezi Maďarskem a Srbskem zrychlí na pouhých 20 minut, v dobách letních dovolených a dopravních špiček zde odbavování trvá až několik hodin.

Přechod byl několikrát uzavřen v roce 2015 v souvislosti s Evropskou migrační krizí. Dne 15. září byl prostor mezi oběma celnicemi, kudy prochází hranice, zatarasen ocelovou zdí a osobní doprava byla odkláněna do nedalekého města Kelebia. Poté byl provoz ještě na krátkou dobu několika hodin obnoven. Nejdelší uzavření přechodu se uskutečnilo mezi 15.20. zářím 2015.

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.