Hnutí DUHA
Hnutí DUHA je česká environmentální nevládní organizace, jedna z nejaktivnějších v České republice.[1] Hnutí bylo založeno v roce 1989. Je českým členem největší mezinárodní federace ekologických organizací Přátelé Země a mezinárodní sítě CEE Bankwatch Network.
Hnutí DUHA | |
---|---|
Právní forma | spolek |
Založeno | září 1989 |
Adresa | Údolní 33, 602 00 Brno |
Souřadnice sídla | 49°11′51,73″ s. š., 16°35′55,57″ v. d. |
IČO | 15547779 |
Další informace | |
Web | www |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Historie
Hnutí DUHA je spolek založený v září 1989 v Brně. Oproti jiným environmentálním organizacím, formujícím se v té době, bylo pro Duhu typické, že se soustředěněji zabývala nejen důsledky, ale i systémovými příčinami ekologických problémů.[zdroj?] Při zakládání organizace se zřetelně projevil vliv britského environmentalismu, typicky v přetiscích článků z popularizačního časopisu The Ecologist na stránkách duhového časopisu Sedmá generace.[2]
Vedení organizace sídlí v Brně, další kanceláře jsou v Praze a Olomouci. Programovým ředitelem je Vojtěch Kotecký, vedoucím lesní kampaně je Jaromír Bláha. V minulosti ve spolku působili jako výkonní ředitelé bývalý místopředseda strany Zelených Martin Ander, brněnský místostarosta Petr Machálek a také jeho spoluzakladatelé Jan Beránek nebo Jakub Patočka.
Činnost
Spolek se zabývá ochranou životního prostředí a související legislativou. Prosazuje různá ekologická řešení a od roku 1991 vydává dvouměsíčník Sedmá generace. Mezi nejznámější aktivity hnutí patří kampaň proti kácení stromů v bezzásahových zónách Národního parku Šumava, nebo proti prolomení územních ekologických limitů těžby uhlí v severních Čechách. Od roku 2009 vede iniciativu Velká výzva.
Velká výzva
Iniciativa má za cíl prosadit nový zákon, jenž závazně stanoví, že Česká republika bude snižovat spotřebu fosilních paliv (a exhalace skleníkových plynů) o 2 % ročně. Podle tvrzení hnutí tím rozhýbe investice do moderních zelených řešení, jako je zateplování domů, čistá energie, pohodlná veřejná doprava, místní potraviny nebo snadná recyklace. Velkou výzvu dosud podporuje téměř 25 000 lidí, řada velkých českých nevládních organizací, některé firmy a desítky osobností v čele s Václavem Havlem, Michalem Vieweghem nebo Simonou Stašovou.[3]
Chytrá energie
Hnutí dlouhodobě navrhuje dílčí řešení, které prosazují diverzifikování energetických zdrojů v České republice. Prosazuje programy, které sníží závislost na fosilních palivech. Organizace pomohla prosadit zákon o obnovitelných zdrojích energie a hájí takzvané územní limity těžby v severních Čechách. Účastnila se přípravy zelené daňové reformy, která má průmyslové podniky motivovat k úsporám a efektivním inovacím. V roce 2010 Hnutí DUHA a další ekologické organizace přišly s koncepcí Chytrá energie, která má představovat přehledný a do jisté míry podrobný, všeobecný plán, vykreslující, jak se podle odhadů i propočtů v příštích desetiletích zřejmě mohl změnit energetický metabolismus české ekonomiky.[4]
Plán v proklamativní části upozorňuje na politická a ekologická rizika současné energetiky, ovšem jeho nejvýznamnější náměty k řešení stojí na předpokládaných inovacích, zatím ještě neprozkoumaných technologiích, masivních investicích do „inteligentních“ energetických sítí (inteligentní sítě) a v praxi již stejně prováděných úsporách. Hodnocení rizik a dopadů již existujících technologií v plánu "Chytrá energie" ukazuje, že v ČR bude dlouhodobě přetrvávat závislost na fosilních palivech, jaderné energii, anebo dovozu energie.
Navržené řešení je postaveno na očekávání vylepšení a vynálezů. Konkrétní propočty ovšem kalkulují pouze se stávajícími technologiemi. Plán "Chytrá energie" přiznává, že obnovitelná energie v ČR i v roce 2050 pokryje asi 23 % energie, kterou česká ekonomika spotřebuje a ukazuje že i tak budoucnost solární a větrné energie stojí především na přebudování energetické sítě a redistribuci energie inteligentními sítěmi. Za největší zdroj obnovitelné energie považuje spalování biomasy.
Kritici konceptu ovšem upozorili například na otázky praktické těžitelnosti, využitelnosti, nákladovosti a následky výroby biomasy na životní prostředí.[5]
Konkrétním výstupem projektu je doporučení závazku dosáhnout snížení spotřeby fosilních paliv a exhalací skleníkových plynů o 2 % ročně (doporučení je realizováno Hnutím DUHA jako samostatná kampaň "Velká výzva"), provést ekologickou daňovou reformu a reformu obchodování s emisními povolenkami, záměr stanovení standardů pro nové tepelné elektrárny, mýtného pro nákladní auta, snížení DPH pro zateplovací materiály a rozšíření možností a povinností recyklace.
V praxi se však už v roce 2010 proti plánované vizi projektu postavilo omezení výnosnosti výroby a prodeje sluneční energie zdaněním tzv. "solárníků" 26 % daní, což zabrzdilo rychlý rozvoj tohoto zdroje energie. Vysokými výkupními cenami solární a větrné energie byl zdůvodněn nárůst cen elektřiny. Nárůst solárních elektráren vedl k výraznému snížení výkupních cen elektřiny ze slunce a k poklesu podpory tohoto odvětví.[6]
Rysí a vlčí hlídky
Od roku 2005 hnutí organizuje tzv. rysí a vlčí hlídky, což jsou speciálně vycvičení dobrovolníci, kteří se během zimy přímo v terénu snaží chránit rysy a vlky ohrožené pytláky. Rysí hlídky jsou organizovány ve spolupráci se Správou chráněné krajinné oblasti Šumava a zahrnují horské oblasti mezi Volary, Prachaticemi a Českým Krumlovem.[7] Vlčí hlídky se pak odehrávají ve všech dalších oblastech výskytu velkých šelem, především vlků v oblasti Krušných hor, Ralska, Broumovska, Jeseníků a historicky nejdéle v Beskydech.
Kácení a stavby v NP Šumava
Hnutí usiluje o to, aby několik ostrůvků v české krajině bylo ponecháno divoké přírodě tak, že se lidské zásahy omezí pouze na turistické stezky a související zařízení. Proto se trvale vyjadřuje proti agrotechnickým zásahům v NP Šumava a pro ponechání podstatných částí národního parku pouze divoké přírodě a návštěvníkům. Prosazuje také, aby v národním parku nevznikaly nové velké stavební projekty, jako jsou lanovky, sjezdovky, hotely nebo apartmánové domy. Účastní se proto mnoha rozepří o koncepci správy NP Šumava.
Bioadresář
V komplexním adresáři českých biozemědělců si lze podle zvoleného kraje a produktu najít nejbližšího farmáře. Cílem projektu je podpořit místní potraviny, českou ekonomiku a snižování exhalací z kamionů, které běžně dovážejí i v České republice běžně pěstované potraviny.[8]
Reference
- Fagan, Adam, Jehlička, Petr: Contours of the Czech Environmental Movement: a comparative analysis of Hnuti Duha (Rainbow Movement) and Jihoceske matky (South Bohemian Mothers). Environmental Politics, 2003, 12 (2), s. 61.(anglicky)
- Fagan, Adam, Jehlička, Petr: Contours of the Czech Environmental Movement: a comparative analysis of Hnuti Duha (Rainbow Movement) and Jihoceske matky (South Bohemian Mothers). Environmental Politics, 2003, 12 (2), s. 49-70.(anglicky)
- Oficiální stránky iniciativy Velká výzva Archivováno 14. 7. 2011 na Wayback Machine
- Stránky věnované koncepci Chytrá energie
- Pohled na 'Chytrou energii': [online]. Lukáš Rytíř [cit. 2011-07-28]. Dostupné online. (česky)
- Jak v ČR chytrá energie prohrála.
- Daniela Bicková Hlídky brání rysy před pytlákyČeskobudějovický deník, 20.10.2008
- "Bioadresář online"
- České lesy hynou! Zasaďte se o jejich záchranu. Zachraňme české lesy. 2018-04-04. Dostupné online [cit. 2018-04-06].
- Místo oslav Mezinárodního dne lesů varování: V roce 2060 bude až 80 % smrkových lesů ohrožených kolapsem. Hnutí DUHA. Dostupné online [cit. 2018-04-06].