Háďátko borové

Háďátko borové (Bursaphelenchus xylophilus) je hlístice parazitující na borovicích a jiných jehličnatých stromech.

Háďátko borové
Borovice černé usychající kvůli nákaze háďátkem borovým
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenhlístice (Nematoda)
TřídaSecernentea
ŘádAphelenchida
ČeleďParasitaphelenchidae
Rodháďátko (Bursaphelenchus)
Binomické jméno
Bursaphelenchus xylophilus
Steiner & Buhrer, 1934
Některá data mohou pocházet z datové položky.

EPPO kód

BURSXY[1]

Synonyma

Podle EPPO je pro organismus s označením Bursaphelenchus xylophilus používáno více rozdílných názvů, například Aphelenchoides xylophilus nebo Bursaphelenchus lignicola.[1]

Zeměpisné rozšíření

Háďátko borové se vyskytuje v Evropě, Severní Americe a v Asii. Předpokládá se původ ve Spojených státech.[2] [3] V Evropě je přítomné ve Francii, Finsku, Německu, Nizozemsku, Norsku, Švédsku a Velké Británii. V ČR je háďátko borové registrováno jako karanténní organismus.

Popis

Háďátko borové je hlístice o velikosti 0,5 - 0,8 mm s korunovým tvarem hlavy a ústním bodcem.[L 1]

Příznaky

Hostitelskými rostlinami je borovice a ostatní jehličnany.[L 1] Rod borovice např.

Z dalších jehličnanů rod modřín, jedle, smrk.[3]

Invaze háďátka se projeví náhlým vadnutím jednotlivých větví nebo i celých dřevin. Jehlice blednou, rychle reziví a běl dřeva zmodrá. Zmodrání je vhodným symptomem dřeva při absenci hmyzu, který přenáší houbové choroby, jenž jinak tento symptom způsobují.[L 1] K úhynu dřeviny dochází po třech týdnech od napadení. [2] Po několika dnech máčení dřeva ze stromu s příznaky ve vodě, jsou larvy vyplaveny ze dřeva do vody.[3] Detekovat přítomnost hlístic lze rovněž pomocí metod běžně používaných k extrakci hlístic.

Napadení většinou vede k úhynu napadené dřeviny.[L 1] Předpokládá se že bude vážným problémem ve všech oblastech, kde jsou borovice pěstovány jako vánoční stromky, parkové a lesní dřeviny.[2]

Patogen se šíří z dřevěných palet a neošetřeného dřeva. Vývoj a přenos patogena je úzce spjat s tesaříky rodu Monochamus. Poškození borovic způsobené háďátkem je možné zaměnit za napadení kozlíčky či za fyziologickou sypavku nebo namrznutí dřevin.

Prevencí nákazy je vhodné ošetření dřeva a dřevěných výrobků. Háďátko borové je v Česku karanténní druh, výrobky v nichž je obsažen podléhají omezení importu do ČR.

Ochrana rostlin spočívá v okamžitém pokácení a spálení napadených dřevin.

Odkazy

Literatura

  1. TOMICZEK,, Christian. Atlas chorob a škůdců okrasných dřevin. [s.l.]: Biocont Laboratory, 2005.

Reference

  1. EPPO, BURSXY
  2. Data Sheets on Quarantine Pests Bursaphelenchus xylophilus [online]. [cit. 2013-08-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-09-29. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.