Fray Bentos

Fray Bentos je město ve východní části Uruguaye, v departementu Río Negro na levém břehu řeky Uruguay. Založeno bylo oficiálně 16. dubna 1859, přestože jeho původ je starší než toto datum. Jeho původní název byl „Villa Independista“, ale v roce 1900 byl změněn na „Fray Bentos“. Zdejší přístav je dostupný pro zámořské lodě, v blízkosti města se nachází most Puente Libertador General San Martín - jeden ze tří suchozemských hraničních přechodů mezi Argentinou a Uruguayí. Nachází se zde i továrna na zpracování celuózy UPM, jejíž výstavba a provoz vyvolaly diplomatickou roztržku mezi Uruguayí a sousední Argentinou. Žije zde 24 406 osob.

Fray Bentos
Poloha
Souřadnice33°8′ j. š., 58°18′ z. d.
StátUruguay Uruguay
departementRío Negro
Fray Bentos
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel24 406 (2010)
Světové dědictví UNESCO
Název lokalityprůmyslová kulturní krajina Fray Bentos
Typkulturní dědictví
Kritériumii, iv
Odkaz1464 (anglicky)
Zařazení2015 (39. zasedání)
Správa
Vznik1859
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

V roce 1863 byl v blízkosti města otevřen průmyslový areál firmy „Liebig's Extract of Meat Company“, ve kterém se zpracovávalo hovězí a další maso z okolních rozlehlých pastvin Uruguaye, Argentiny i Paraguaye. Hlavním výrobkem byl masový extrakt získávaný pomocí chemického procesu, který vynalezl německý chemik Justus von Liebig. Kromě masového extraktu se zde vyráběly i masové konzervy a další produkty, které byly exportovány do celého světa (především Evropy). Na konci 19. století zde pracovalo 10 000 lidí. V těsné blízkosti areálu vznikla městská část Barrio Anglo pro zaměstnance. V roce 1924 se zdejší zpracovna přejmenovala na „Frigorífico Anglo del Uruguay“. Během 2. světové války byly produkty z Fray Bentos masivně distribuovány mezi spojenecké armády. Roku 1979 byl průmyslový areál uzavřen. Od roku 2015 je celý areál zpracovny a okolní zástavba zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Fotogalerie

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.