Exif

Exif (zkratka z anglického Exchangeable image file format) je specifikace pro formát metadat, vkládaných do souborů digitálními fotoaparáty. Informace se vkládají do existujících souborových formátů, jako je JPEG, TIFF revize 6.0, PNG a RIFF WAVE. Není ale podporován ve formátech JPEG 2000 a GIF.

Struktura Exif dat je převzatá ze souborového formátu TIFF. Datové standardy typu TIFF, Exif, TIFF/EP a DCF si jsou velice podobné.

Exif navrhla japonská průmyslové asociace JEITA, verze 2.1 vznikla 21. června 1998, verze 2.2 v dubnu 2002 a verze 2.31 v dubnu 2010.

Metadata v Exifu mohou mimo jiné obsahovat:

  • Značku a model fotoaparátu.
  • Datum a čas pořízení snímku.
  • Nastavení fotoaparátu. To zahrnuje nastavenou citlivost, clonu, expoziční čas, ohniskovou vzdálenost, informace o použití blesku a někdy i další údaje, jako je vzdálenost zaostření nebo orientace fotoaparátu (která umožňuje automaticky otáčet snímky pořízené na výšku).
  • Náhled snímku. Moderní digitální fotoaparáty pořizují snímky velikosti jednotek až desítek megabajtů, a tak se do Exif hlavičky přidává malý asi desetikilobajtový náhled, který umožňuje při prohlížení náhledů rychle zjistit, co na snímku je, aniž by se musel zpracovávat celý.
  • Informace o místu pořízení, která může být získána z přijímače globálního družicového polohového systému připojeného k fotoaparátu. Novější generace fotoaparátů, některé tablety a chytré telefony ke snímku přidávají automaticky zeměpisné souřadnice místa, kde byl snímek pořízen. To paradoxně může ohrozit soukromí - kupř. tak lze "prozradit" polohu svého domova při sdílení fotografií na sociálních sítích apod.
  • Komentáře a informace o autorovi (fotografovi). Ty se většinou přidávají až při dodatečném zpracování, ale některé fotoaparáty vyšších tříd umožňují jejich přímé vkládání.

Zachování metadat

Protože jsou metadata vložena přímo v souboru, může při editaci v programu, který s jejich přítomností nepočítá, dojít k jejich ztrátě. Nyní většina nových programů metadata zachovává, ale při použití starších je dobré dávat na tuto možnost pozor.

Nevýhody

Bez ohledu na svou neudržovanost má formát Exif některé nevýhody:

  • Standard povoluje pouze TIFF nebo JPEG soubory – neexistují žádná ustanovení pro „surová“ data získávaná přímo z optického senzoru – každý výrobce vyvíjí vlastní standard pro svá „surová“ data. K řešení tohoto problému přispěla společnost Adobe, která vyvinula další formáty DNG (vycházející z TIFF formátu) pro standardizaci „surových“ dat.
  • Barva je vyjádřena 24bitově.[1] Avšak moderní fotoaparáty mohou zachytit i vyšší hloubku (např. Nikon D70 zachytí hloubku 36 bitů na pixel). Od té doby, co Exif/DCF formáty nemohou zachytit větší hloubku než 24 bitů, používají výrobci svoje vlastní (nekompatibilní) datové formáty.
  • Většina fotoaparátů také může nahrávat video – to standard Exif nepodporuje.
  • Exif je často používán v obrázcích vytvořených scannery, avšak žádné zvláštní údaje nezaznamenává.
  • Softwaru pracujícímu s obrázky se někdy nepodaří aktualizovat miniaturu po editaci obrázku.[2]
  • Exif datům je vyhrazena velikost 64 kB v JPEG obrázcích. Protože v souladu s těmito informacemi musí být obsažen v samostatném JPEG APP1 segmentu. Přestože FlashPix rozšíření dovoluje rozšíření informací do rozmanitých JPEG APP2 segmentů (tato rozšíření nejsou běžně používána). To vede některé výrobce digitálních fotoaparátů k užití nestandardních technik pro ukládání velkých náhledů (zobrazují se na LCD při prohlížení. Tato nestandardní rozšíření jsou většinou ztracena při ukládání v nějakém editačním softwaru.
  • V některých obrazových formátech se Exif data mohou vyskytovat kdekoliv v souboru (není pevné pravidlo, kde). Z toho vyplývá následné ztížení dekódování a opětné kódovaní těchto souborů. Proto většina obrázkových editorů poškodí nebo odstraní Exif metadata (zvláště autorovy poznámky) při ukládání.
  • Standard povoluje výrobcům fotoaparátů vkládání autorských poznámek do souboru. Toho je hojně využíváno k ukládání nesčetných informací, které ovšem standard Exif nemusí podporovat (různé snímací mody, post-processing, sériové číslo, zaostřovací mody fotoaparátu atd.). Díky specifičnosti těchto informací je těžké je tyto informace z obrázku vůbec získat nebo ochránit. Někteří výrobci šifrují části těchto informací (např. Nikon šifruje detailní data o nastavení objektivu v nejnovější verzi fotoaparátů).[3]

Příklad

Následující tabulka ukazuje Exif data obrázku typického pro digitální fotoaparát. Všimněte si, že autorství a copyright informace nejsou obecně podporovány, musí být tedy následně doplněny.

poznámka hodnota
výrobce CASIO
model QV-4000
orientace shora - zleva
software Ver1.01
datum a čas 2003:08:11 16:45:32
YCbCr pozicování střed
komprese JPEG komprese
x-rozlišení 72.00
y-rozlišení 72.00
jednotka rozlišení palec (Inch)
čas expozice 1/659 sec.
program expozice normální program
Exif verze Exif verze 2.1
datum a čas (original) 2003:08:11 16:45:32
datum a čas (digitizovaný) 2003:08:11 16:45:32
konfigurace součástí Y Cb Cr -
komprimované Bity na pixel 4.01
expozice 0.0
clona 2.00
časový mód šablona
blesk nepoužit
ohnisková vzdálenost 20.1 mm
autorská poznámka 432 bytů neznámých dat
FlashPixVerze FlashPix Verze 1.0
barevný prostor sRGB
PixelX rozsah 2240
PixelY rozsah 1680
zdroj souboru DSC
index součinnosti R98
verze součinnosti (null)

Rozšíření FlashPix

Exif také obsahuje popis FPXR (FlashPix-Ready) informací, které mohou být obsaženy v APP2 v JPEG obrázcích (podobná struktura jako FPXR).[4] Tato FlashPix rozšíření chrání meta informace při konverzi mezi FPXR a JPEG obrázky. FPXR informace lze nalézt v digitálních fotoaparátech značky Kodak a Hewlett-Packard. Dole je několik příkladů FPXR informací (Kodak EasyShare V570 digitální fotoaparát):

Poznámka Hodnota
kód strany 1200
použitá rozšiřující čísla 1
název rozšíření Screen nail
ID rozšiřující třídy 10000230-6FC0-11D0-BD01-00609719A180
trvání rozšíření Invalidated By Modification
datum vytvoření rozšíření 2003:03:29 17:47:50
datum modifikace rozšíření 2003:03:29 17:47:50
tvořící aplikace Picoss
popis rozšíření předurčená velikost obrázku pro LCD display
cesta k uloženému souboru /.Screen Nail_bd0100609719a180

Rozšíření pro zvukové formáty

Exif popisuje RIFF souborový formát používaný ve WAV audio souborech [5] a definuje mnoho různých poznámek (tagů): umělec/autor, copyright, datum vytvoření, a další. Následuje tabulka s příklady tagů ve WAV souborech (Pentax Optio WP, digitální fotoaparát):

Poznámka Hodnota
zakončení Microsoft PCM
počet kanálů 1
vzorkovací frekvence 7872
Průměrný počet bajtů za sekundu 7872
bitů na vzorek 8
datum vytvoření 2005:08:08
Exif verze 0220
příslušný soubor IMGP1149.JPG
čas vytvoření 16:23:35
výrobce PENTAX Corporation
model PENTAX Optio WP
autorská poznámka (2064 bytes of data)

Reference

  1. JEITA CP-3451 Exif 2.2[nedostupný zdroj] sekce 4.4.3 (Pixel Composition and Sampling)
  2. EXIF Thumbnail in JPEG images, zápis na blogu. blogs.23.nu [online]. [cit. 30-01-2008]. Dostupné v archivu pořízeném dne 28-09-2007.
  3. Nikon LensData01 Tags
  4. JEITA CP-3451 Exif 2.2[nedostupný zdroj] section 4.7.2 (Interoperability Structure of APP2 in Compressed Data)
  5. JEITA CP-3451 Exif 2.2[nedostupný zdroj] section 5 (Exif Audio File Specification)

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.