Ervěnický koridor

Ervěnický koridor je mohutný násep, který se zvedá ze dna uhelné pánve místy až do maximální výšky 170 metrů. Nachází se v severozápadních Čechách.

Ervěnický koridor
Průhyby silnice na Ervěnickém koridoru

StátČesko Česko
Souřadnice50°30′41″ s. š., 13°30′23″ v. d.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Charakteristika

Ervěnický koridor začíná u Jirkova a vede po dlouhém náspu územím, kde se až do druhé poloviny 20. století nacházela obec Ervěnice (podle ní nese koridor svůj název) až k železniční stanici Třebušice v Komořanech u Mostu. Jeho délka je přibližně 11 km.

Po zemním tělese tvořeném důlní výsypkou vede železniční trať č. 130 Ústí nad Labem - Chomutov. Podél severního svahu probíhá silnice I/13 (též i evropská silnice E442) a ještě blíže lomu Československé armády řeka Bílina svedená do potrubí 4xJs 1200 mm. Od roku (2007) se připravují plány na revitalizaci koryta Bíliny, vytvoření meandrů a podpoření samočistící schopnosti.[1][2][3] Důvodem navrácení do koryta je stabilita terénu a vzdalování lomových lokalit. Po koridoru jsou vedeny téměř všechny inženýrské sítě z Chomutova do Mostu.

Historie

Koridor vznikl na hraně lomu ČSA a Jan Šverma (který dalším postupem přešel v lom Vršany). V roce 1964 bylo uvolněno místo pro jeho vytvoření, kdy docházelo k vyuhlení zásob uhlí a postupu směrem od koridoru. S tím jak těžba postupovala, byla v místě koridoru zakládána výsypka. V období od roku 1964–1985 bylo na trasu koridoru přemístěno 520 miliónů metrů krychlových skrývkových hmot.[4]

Předpokládalo se, že násep bude zpočátku klesat až o půl metru za rok. Proto tu byly postaveny čtyři koleje – po dvou se jezdilo, další dvě se průběžně opravovaly. Také elektrická trakce, která dlouho končila v Třebušicích, na koridor pokročila teprve po jeho stabilizaci a elektrický provoz byl zahájen 5. prosince 1989.

Součástí železniční části koridoru je i přemostění části vodní nádrže Újezd.

Na konci zatrubnění řeky Bíliny je ve výtokovém objektu MVE Ervěnický koridor.[5]

Odkazy

Reference

  1. EIA - Revitalizace Bíliny ( revitalizace zatrubněné části a spojovacího koryta)
  2. Řeka Bílina se vrátí do krajiny – nyní je kvůli uhlí v potrubí. www.estav.cz [online]. [cit. 2012-07-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-11-14.
  3. Bílina - řeka mučednice
  4. Velkolom ČSA v SHR (3)
  5. MVE Ervěnický koridor

Související články

  • Mostecký koridor

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.