Revitalizace
Revitalizace (z lat. re-, znovu a vitalis, životný, životaschopný) znamená obnovení a oživení. Slovo se nejprve používalo pro obnovu životnosti kulturních menšin, místních tradic a podobně. Dnes se používá ve velmi mnoha, například těchto spojeních:
- Revitalizace odvodněných ploch – tůně, mokřady, rašeliniště.[1]
- Revitalizace krajiny – rekultivace, celková obnova a oživení krajiny poškozené lidskou činností (například dolováním) ve všech jejich funkcích.
- Revitalizace zeleně – omlazení, případně nová výsadba stromů v parcích, omezení asfaltových a betonových ploch a podobně.
- Revitalizace vodních toků a rybníků – odbahnění, snaha omezit umělé zásahy a obnovit funkce celých ekosystémů. [2]
- Revitalizace starých staveb – asanace, modernizace, zateplení. Typické programy revitalizace ve městech se týkají například opuštěných továrních a skladových budov (angl. brownfields), které se po stavební úpravě mění na obytné budovy, případně galerie a podobně.
- Revitalizace podniků, které se dostaly do potíží – obnovení jejich funkcí.
Odkazy
Reference
- Revitalizace odvodněných ploch - tůně, mokřady, rašeliniště [online]. Dostupné online.
- Program revitalizace říčních systémů
Související články
Externí odkazy
Literatura
- L. Šatava, Jazyk a identita etnických menšin: možnosti zachování a revitalizace. Praha: Cargo, 2001 – 156 s. ISBN 80-902952-1-5
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.