Dynín (nádraží)

Dynín je železniční stanice severozápadně od obce Dynín v okrese České Budějovice v Jihočeském kraji nedaleko Dubenského rybníka. Leží na dvoukolejné elektrizované trati 220 (25 kV, 50 Hz AC).

Dynín
StátČesko Česko
KrajJihočeský
ObecDynín
Souřadnice49°8′48″ s. š., 14°37′45″ v. d.
Dynín (nádraží)
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice735225
Trať220
Nadmořská výška425 m n. m.
V provozu od8. června 1874
Zabezpečovací zařízeníelektronické stavědlo ESA 11
Dopravních kolejí4
Nástupišť (hran)0
Prodej jízdenek
Návazná doprava
Služby ve stanici
Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Železniční stanici dle typizovaného stavebního vzoru vybudovala soukromá společnost Dráha císaře Františka Josefa (KFJB) na odbočné trati otevřené 8. června 1874 z Veselí nad Lužnicí do Českých Budějovic. Dráha propojovala dvě trasy KFJB: spojení Vídně a Prahy z Veselí nad Lužnicí do Českých Budějovic přes České Velenice (zprovozněno roku 1871) a dráhu spojující Vídeň přes České Budějovice s Plzní z roku 1868, roku 1872 prodloužené až do Chebu na hranici Německa.

Po zestátnění KFJB v roce 1884 pak obsluhovala stanici jedna společnost, Císařsko-královské státní dráhy (kkStB), po roce 1918 pak správu přebraly Československé státní dráhy. Ve 2. polovině 20. století byla přistavěna nová staniční budova lépe vyhovující požadavkům osobní dopravy, která byla v rámci modernizace zbourána a nahrazena novou třetí výpravní budovou.

Koncem 70. let 20. století byla do stanice dovedena elektrická napájecí soustava.

Popis

Ve stanici se před modernizací nacházela tři nekrytá jednostranná úrovňová nástupiště, k příchodům k vlakům sloužily přechody přes koleje. Stanicí prochází Čtvrtý železniční koridor, vede tudy dvoukolejná trať. Roku 2018 začala rekonstrukce a úprava dle parametrů koridorové stanice: byla přidána druhá traťová kolej ve veselském směru, byla zvýšena průjezdová rychlost stanicí na 160 km/h, nástupiště ve stanici byla zlikvidována a nahrazena zastávkou Dynín zastávka, která se nachází na ševětínském zhlaví stanice.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.