Dur-Kurigalzu

Dur-Kurigalzu (současné Aqar-Quf, Irák) bylo starověké město v jižní Mezopotámii. Leželo blízko soutoku řek Tigris a Diyala, přibližně 30 kilometrů západně od dnešního Bagdádu. Bylo založeno kassitským králem Babylonie Kurigalzuem (není jasné jestli Kurigalzuem I. nebo II.) v průběhu 14. století př. n. l., a po pádu kassitské dynastie bylo opuštěno. Předložka Dur- je v akkadštině výraz pro "pevnost (koho)" a kassitské královské jméno „Kurigalzu“ (jak je uváděno v kassitském seznamu králů) může mít popisný význam jako epiteton – asi "pastýř lidu (v tomto případě Kassitů)".

Ve městě byl postaven zikkurat a chrámy zasvěcené sumerským bohům. Pro členy královské rodiny zde postavili královský palác. Ten byl objeven při vykopávkách prováděných iráckými archeology v letech 19431945. Zikkurat se nacházel v nezvykle zachovaném stavu, tyčil se do výšky cca 60 metrů. Do výšky prvního patra byl restaurován za vlády Saddáma Hussajna.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dur-Kurigalzu na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Mezopotámie v 2. tisíciletí př. n. l.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.