Doněcký masiv

Doněcký masiv (též Doněcká pánev,[1] ukrajinsky Донецький кряж, rusky Донецкий кряж) je vysočina ve východní Evropě, jižně od Středoruské vysočiny. Leží mezi řekami Severní Doněc a Don a Azovským mořem; většina náleží Ukrajině (Doněcká a Luhanská oblast), na východě zasahuje také do Ruska (Rostovská oblast).

Doněcký masiv

StátUkrajina Ukrajina
Souřadnice48° s. š., 39° v. d.
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Doněcký krjaž na mapě Ukrajiny

Vysočina je přibližně 370 km dlouhá a max. 160 km široká. Nejvyšším bodem je Mohyla-Mečetna (367 m) poblíž města Krasnyj Luč, střední výška se pohybuje mezi 200–300 m. Většina jejího území je hustě osídlena; západní část vysočiny je součástí průmyslového Donbasu s velkoměsty Doněck a Luhansk.

Geologický základ oblasti tvoří karbonské sedimenty se slojemi černého uhlí, které byly rozlámány během hercynského vrásnění. Odolnější horniny jako pískovce a vápence jsou základem strukturních hřbetů s rozvinutými krasovými oblastmi. Na svazích často leží vrstvy sprašových hlín. Nadmořská výška jen místy přesahuje 300 metrů (např. vrch Mohyla Mečetna dosahuje výšky 367 metrů). Povrch je rozčleněn ovragy a balky, a relativní výškové rozdíly díky nim měří kolem sta metrů. Zarovnaný povrch se dochoval jen podél říčních rozvodí.[1]

Reference

  1. KRÁL, Václav. Fyzická geografie Evropy. Praha: Academia, 1999. 348 s. ISBN 80-200-0684-2. S. 276.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.