Tarbík

Tarbík je české jméno pro všechny rody podčeledi Dipodinae z čeledi tarbíkovitých. Jsou to malí hlodavci, jejichž charakteristickým poznávacím znamením jsou výrazně prodloužené zadní nohy. Devět druhů této podčeledi se vyskytuje v pruhu od Ukrajiny přes Kavkaz a severní Írán až po severovýchodní Čínu; v Africe pak od Senegalu přes Maroko až po Somálsko na jihu.

Tarbík
tarbík velký (Jaculus orientalis)
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádhlodavci (Rodentia)
Čeleďtarbíkovití (Dipodidae)
Podčeleďtarbíci (Dipodinae)
Fischer, 1817
Rod
  • Dipus – tarbík
  • Eremodipustarbík
  • Jaculus – tarbík
  • Stylodipus – tarbík
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pro jednotlivé rody nemáme jedinečný český název, a proto je všechny označujeme jako tarbíky.[1]

Charakteristika

Tarbíci jsou malí až středně velcí hlodavci. Mají dlouhý ocas (zpravidla ukončený výraznou štětičkou delších chlupů) a prodloužené zadní nohy, pomocí nichž se většinou pohybují. Při nebezpečí jsou schopni skočit až 3 m.[2] Přední nohy slouží k uchopování a zpracování potravy. Hladká až sametová srst je zbarvena obvykle do béžova až světle hněda.

Tarbíci jsou aktivní především v noci a za soumraku.[2] Živí se především různými semeny trav, hlízami a šťavnatými částmi místních rostlin. Někdy loví i hmyz. Pijí jen minimálně.

Přehled druhů

Jako tarbíci se označují celkem 4 rody s 9 druhy[3]

Podčeleď Dipodinae – tarbíci:

rod Dipus – tarbík

rod Eremodipus – tarbík

rod Jaculus – tarbík

rod Stylodipus – tarbík

  • Stylodipus andrewsi – tarbík mongolský – vyskytující se v Mongolsku a přilehlých oblastech Číny,
  • Stylodipus sungorus – tarbík džungarský – žijící jen v severozápadním Mongolsku,
  • Stylodipus telum – tarbík emurančík – žijící od Ukrajiny po Mongolsko.

Zařazení čeledi Paradipodinae

Někteří autoři neuznávají podčeleď Paradipodinae a jediného jejího příslušníka zařazují do této podčeledi Dipodinae.[6] V tom případě by sem tedy patřil i

rod Paradipus – frčík

Stupeň ohrožení

Tarbíci nejsou podle posledních pozorování ohroženi a v červeném seznamu druhů jsou vyhodnoceni jako málo dotčený druh.[7]

Odkazy

Reference

  1. Profil taxonu tarbíci – Dipodinae [online]. BioLib [cit. 2012-09-08]. Dostupné online.
  2. Profil taxonu tarbíkovití – Dipodidae [online]. BioLib [cit. 2013-01-01]. Dostupné online.
  3. NOWAK, Ronald M. Walker's Mammals of the World. 6. vyd. Baltimore and London: Johns Hopkins University Press, 1999. 1921 s. Dostupné online. ISBN 0-8018-5789-9. Kapitola Rodentia: Diplodidae, s. 1327. (anglicky) [Dále jen NOWAK].
  4. NOWAK, s 1338
  5. Mammal Species of the World [online]. 3. vyd. Bucknell University [cit. 2012-08-16]. Kapitola Jaculus blanfordi. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-06-06. (anglicky)
  6. Mammal Species of the World, 3rd edition [online]. Bucknell University [cit. 2012-08-16]. Kapitola Dipodinae. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-06-06. (anglicky)
  7. Diplodidae [online]. IUCN, 2008 [cit. 2012-09-08]. (IUCN Red List of Threatened Species. Version 2012.1). Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.